Víte, jak funguje skener v tiskárně?

Zatímco ještě v nedávné minulosti patřil skener spíše do výbavy nadstandardně vybavené kanceláře prosperující firmy, dnes je již běžnou součástí kterékoliv multifunkční tiskárny. Díky těmto tiskárnám proto můžeme doma nejen tisknout nebo kopírováním zhotovovat kopie různých dokladů. Multifunkční tiskárna nám nabízí i další praktickou výhodu. Se skenerem můžeme nasnímat libovolnou předlohu a její obraz přenést v digitálním formátu do počítače, kde ho můžeme v případě potřeby dále upravovat nebo zpracovávat do požadované podoby.

I přes to, že to zní poměrně komplikovaně, zdání klame. Multifunkční tiskárny a skenery na své cestě prošly poměrně velkými změnami a dnes kromě přijatelné ceny nabízí i jednodušší ovládání. Při skenování dokumentů nejde skutečně o nic krkolomného a skenování bez větších problémů dokáže zvládnout i úplný začátečník. Pro naskenování stačí když předlohu položíte na skleněnou plochu skeneru, zavřete kryt a stisknete tlačítko. O všechno ostatní se už postará Váš skener. Víte ale, co se děje po stlačení tlačítka a jak to celé probíhá?

Nasvícení a nasnímání předlohy

Aby vůbec bylo možné skenovaný dokument přenést do počítače, musí skener nejprve udělat jeho nasvícení. K nasvícení a nasnímání předlohy skenery obvykle používají klasickou optickou soustavu s katodickou lampou, systémem odrazových zrcadel nebo čoček a CCD snímači. Některé skenery můžou ale k nasvícení dokumentu používat CIS technologii (Contact Image Senzor), která disponuje snímacími a vysoce svítivými LED diodami.

Po spuštění skeneru se pod skleněnou plochou začne pohybovat snímací mechanismus s optickou soustavou, který začne přílohu snímat po řádcích. Pohyblivý mechanismus se přitom pohybuje tak, aby nasnímal celý skenovaný dokument, přičemž počet řádků a počet snímaných bodů závisí na rozlišení skeneru.

Rozlišení skeneru

Rozlišení skeneru se, podobně jako rozlišení tiskárny, uvádí v dpi (dots per inch). Tento údaj vypovídá, kolik bodů je skener schopný zobrazit na délce jednoho palce. V případě skeneru s vyšším dpi můžeme očekávat důkladnější, ostřejší a podrobnější převod dokumentů do digitální podoby.

Současné skenery mají rozlišení cca 600 dpi, co bohatě stačí ke skenování jakýchkoliv běžných dokumentů. Kromě toho některé skenery dokážou své optické rozlišení zvýšit úpravou počtu bodů. V takovém případě každý původně vyhodnocený bod rozdělí na několik dalších bodů, dopočítají je a nahraní nimi případné chybějící body.

Zpracování předlohy tiskárnou

Princip skeneru spočívá v odraze světla od předlohy. Ke slovu se tak po nasvícení dokumentu dostávají snímače CCD nebo CIS, které odražené světlo z řádků předlohy pomocí pohyblivého mechanismu načítají v červeném, zeleném a modrém spektru.

Snímače pak odražené světlo podle jeho intenzity převedou na elektrický signál. Ten se následně vyhodnotí a podle jeho síly se pomocí analogově-digitálního převodníku převede pro každé barevné spektrum na digitální hodnoty.

Soubory obrazových bodů se odesílají do počítače, kde jsou ostatně uspořádané v příslušném formátu. Naskenované textové soubory nebo obrázky pak uživatel skeneru může upravovat, vkládat do tabulkových i textových dokumentů nebo je přeposílat emailem.

 

S multifunkčním zařízením můžete jen získat

Koupě multifunkční tiskárny s plošným skenerem může být skutečně dobrou volbou. Tyto tiskárny nabízí jednoduché připojení, rychlý a kvalitní tisk, kopírování i nekomplikované skenování. V jejich prospěch vypovídá i poměrně nízká pořizovací cena a nižší provozní náklady, které můžete umocnit vhodnými náplněmi z naší nabídky.