Údržba tiskárny – radíme, jak prodloužit životnost tiskárny

Základní Murphyho zákon schválnosti „Co se může pokazit, to se i pokazí“ platí obecně a navzdory několika technologickým vylepšením se „vztahuje“ i k současné inkoustové nebo laserové tiskárně. Čas od času se proto příležitostným poruchám nevyhnou ani tato sofistikovaná zařízení. Ne vždy ale musíte tahat za kratší konec provazu, některým poruchám tiskáren přece jenom můžete předejít nebo se jim úplně vyhnout. Stačí, když budete dodržovat několik jednoduchých doporučení, která můžou prodloužit celkovou životnost tiskárny.

Kam položit tiskárnu

Obvykle nestačí tiskárnu jen někde položit, zapnout a používat. Pravidelná údržba tiskárny a vhodný výběr místa můžou životnost tiskárny ovlivnit víc, než si dokážete představit. Obecně by měla tiskárna být umístěna na místo, které umožňuje nejen dobrou manipulaci, ale i dostatečnou cirkulaci vzduchu. Tiskárnám s mnohými pohyblivými částmi všeobecně nedělají dobře velké teplotní výkyvy. Tiskárnu proto určitě nezakrývejte ozdobnými ubrusy a eliminujte i zvýšenou prašnost. Velké množství usazeného prachu může být příčinou nadměrného zahřívání tiskárny, prach ale může i přispívat ke generování nežádoucí statické elektřiny.

Opačná situace nastane při nízkých teplotách, které můžou za jistých okolností po spuštění tiskárny zapříčinit kondenzaci vody. Zkondenzovaná voda na elektronických součástkách tiskárny může způsobit zkrat a poškodit tiskárnu. Samostatnou kapitolou je nadměrná vlhkost vzduchu, která může nepříznivě ovlivňovat řídící elektroniku, může mít na svědomí i nepřiměřené stáčení papíru při průchodu laserovými tiskárnami.

Kvalita papíru

Není pochyb o tom, že výběr vhodného kancelářského papíru má přímý vliv nejen na kvalitu tisku, ale i na životnost tiskárny. Výběru vhodného papíru jsme věnovali samostatný článek Jak vybrat kancelářský papír, který Vám poskytne dostatek informací. Pokud bychom ale měli ve zkratce reprodukovat některá doporučení, všeobecně byste měli výběr papíru přizpůsobit technologii tisku (inkoustová nebo tonerová) a sledovat parametry papíru uvedené na obalu balení. Získáte tak informace nejen o kvalitě papíru, ale i pro jaký tisk je daný papír vhodný. Kvalitnější papíry mimo jiné produkují výrazně méně papírového prachu, který neprospívá kvalitě tisku a také snižuje životnost tiskárny.

Frekvence tisku

Životnost tiskárny a celkové opotřebení samozřejmě ovlivňuje frekvence tisku. Týká se to především inkoustových tiskáren, které jsou určené spíše pro méně objemný tisk. Všeobecně se proto doporučuje tisknout méně stránek v pravidelných intervalech. Při inkoustových tiskárnách ale můžou problémy způsobovat i delší přestávky mezi tiskem. Při nepravidelném nebo méně frekventovaném tisku totiž dochází k zasychání inkoustu v tryskách. Spuštěním funkce čištění trysek nebo vytištěním zkušební stránky alespoň jednou za týden se zasychání inkoustu dá předejít. Tiskárny vybaveny tonerem se zasycháním nebo delším odstavením problém nemají.

Používání náplní

Dalším faktorem, který může nepříznivě ovlivňovat životnost tiskárny je používání nekvalitních alternativních inkoustových náplní. Alternativní inkoustové náplně mají ve srovnání s originálními obvykle jinou hustotu, která může představovat pro mikroskopické trysky tiskárny výrazný problém. V důsledku nekvalitní náplně je pak tisk méně kontrastní a barvy neodpovídají požadovaným barevným tonům. V extrémních případech může při použití nekvalitní alternativní náplně dojít k trvalému poškození tiskové hlavy.

Údržba tiskárny je důležitá

Pokud chcete prodloužit životnost Vaší tiskárny, umístěte ji na místo s malou prašností, nezakrývejte ji, nešetřete na kvalitním papíru a náplních a tiskárnu nezatěžujte intenzivním velkoobjemovým tiskem. Upřednostňujte spíše častější, ale méně stránkový tisk dokumentů. Při dodržování těchto doporučení by Vám měla tiskárna sloužit podstatně déle.