Tisknout štítky na produkty interně nebo externě?

Štítky ve výrobních odvětvích pomáhají zlepšovat zásobování, zvyšují úroveň produktivity práce a také informují, upozorňují, chrání či předcházejí pracovním úrazům. Štítky na tisících produktech v obchodech zase mají přitáhnout pozornost zákazníků a přispět tak ke zvýšení prodeje výrobků. Požadavky na kvalitu štítků jsou obecně velmi náročné. Dají se tedy tisknout kvalitní štítky na produkty in-house nebo je nutná externí výpomoc firmy vyrábějící štítky na míru?

Hned na úvod je třeba říci, že u štítků vůbec nejde pouze o graficky dokonalý design. Etikety nebo štítky na produkty se musí vypořádat s běžnými i extrémními podmínkami. Měly by být rezistentní vůči vlivům nepříznivého počasí i vůči vodě, měly by odolat vysokým teplotám, agresivním chemikáliím, stříkání pod vysokým tlakem a vícenásobným mycím cyklům.

Štítky na produkty a etikety používané v průmyslových odvětvích musí pevně držet dokonce i na mastných, drsných nebo na lakovaných materiálech, naopak od etiket určených pro potravinářský průmysl se očekává zdravotní nezávadnost pro lidi a minimální ekologická zátěž pro životní prostředí.

Tip: Jak šetřit životní prostředí každý den i mimo kanceláře?

Výběr vhodného zařízení nebude problém

Při pohledu na široké spektrum specializovaných zařízení je jasné, že podmínky pro interní tisk štítků nebo etiket jsou více než slušné. K dispozici jsou příruční zařízení na tisk štítků, inteligentní a vysoce výkonné zařízení vhodné do kanceláří, skladů, laboratoří či do výrobních provozů, ve kterých se požadavky na množství vytištěných štítků pohybuje v několika stovkách až tisících denně i specializovaná zařízení s integrovanými funkcemi tisku, včetně grafických THT tiskáren určených k tisku grafických štítků.

O nic hůře na tom nebudete ani co se týče materiálů používaných k tisku štítků. V nabídce najdete etikety a štítky jako stvořené pro všeobecné průmyslové značení (například expediční, typové a inventární štítky), ale k dispozici jsou i specifické etikety nebo štítky určené pro konkrétní odvětví. Za všechny můžeme zmínit etikety, štítky, smršťovací bužírky určené k označování kabeláže, sítí, propojovacích panelů a rozvaděčů. Z uvedeného vyplývá, že limitujícím faktorem při rozhodování se pro interní nebo externí tisk štítků nebude technické a ani materiálové zázemí.

Interní vs. externí tisk štítků

Pokud jste si možná mysleli, že rozhodující skutečností bude cena tisku štítků, možná zůstanete překvapeni. Ne že by toto hledisko bylo zcela irelevantní, ale cenově dostupné termotiskárny nevyžadující inkoust, toner a ani pásku na potisk dokážou nabídnout levné a zároveň graficky zdařilé štítky. Nebudeme však už dál napínat vaši trpělivost a prozradíme vám, že při konečném rozhodování bude třeba vzít v úvahu spíše čas, kdy musí být štítky k dispozici a typ vašeho podnikání. Hned vám vysvětlíme proč.

Firma, která v rámci podnikatelské činnosti dennodenně pracuje s vysokými objemy odesílaných výrobků, samozřejmě nemůže svěřit do rukou tisk štítků externí firmě. Počet ani cena tagů přitom nerozhodují, štítky musí být po ruce ihned při expedici, ztráty související se zpožděním výrobků si nemůže nikdo dovolit. Po interním tisku se vyplatí sáhnout také v případech, kdy výrobní cyklus výrobku není hektický a tiskárna štítků stačí pokrýt požadované množství štítků.

A zase bez externího tisku se neobejdou podnikatelské subjekty, které nejsou schopny ve vlastní režii zvládnout tisk štítků s profesionálním designem nebo kvalitou, či štítky s ochrannými prvky v podobě hlubotisku.