Tiskárna na fotky? Vybíráme společně

Zájem o klasické fotografie z fotolabů už dávno klesl na minimum. A dnes často na tom nejsou o nic lépe ani digitální fotografie. Ty totiž po velkém „boomu“ obvykle končí uložené někde na harddiscích. Bez povšimnutí a neprohlédnuté. Naopak stále více lidí opět objevuje kouzlo vytištěných fotografií. Pokud si tedy i Vy chcete zachovat vzpomínky na příjemné chvíle v podobě vytištěné fotografie, čtěte dále. Poradíme Vám, jaké tiskárny na fotky můžete při výběru vzít v úvahu.

Hned na úvod můžete prozradit, že z výběru správné tiskárny na fotky vyloučíme laserové tiskárny. Ty jsou perfektní volbou pro rychlý, ekonomický a velkoobjemový tisk černo-bílých dokumentů. K tisku kvalitních fotografií ale jednoduše nejsou nejvhodnější.

Inkoustová nebo termosublimační technologie tisku?

Se zmíněným klesajícím zájmem lidí o služby fotolabů nebo o digitální fotografie se do popředí zájmu dostala inkoustová a termosublimační technologie tisku. Protože inkoustové tiskárny našly uplatnění v domácích nebo kancelářských podmínkách, po termosublimačních tiskárnách sahají amatérští a profesionální fotografové. Pravdou je, že termosublimační tiskárny mají v porovnání s inkoustovými navrch. To ale neznamená, že je diskvalifikují.

Právě naopak. Vaše rozhodování totiž do velké míry ovlivní hlavně dva zásadní momenty. Upřednostníte multifunkční inkoustovou tiskárnu vyšperkovanou sofistikovanými funkcemi, která najde i jiné využití než jen tisk fotografií? Nebo chcete tiskárnu na fotky, která bude produkovat fotografie v profesionální kvalitě? Skutečně vyrovnané skóre a nelehké rozhodování. Podívejme se tedy, co nám nabízí jednotlivé tiskárny.

Inkoustová tiskárna na fotky

Tiskárny s inkoustovou technologií tisku patří k nejčastěji využívaným typům tiskáren v domácnostech. Uplatní se ale i při profesionálním velkoformátovém tisku. Neobejdete se bez nich ani při tisku firemních prezentačních materiálů nebo grafických souborů, které musí samozřejmě splňovat ta nejnáročnější kritéria. Tisk plakátů, reklamních letáků, pozvánek a dalších grafických dokumentů, včetně obalů CD nebo DVD, je přidanou hodnotou inkoustových tiskáren.

Vraťme se ale zpátky k tisku fotografií. V bohaté nabídce inkoustových tiskáren nebude nejmenší problém najít taková zařízení, které Vám nabídne rozumný poměr ceny a kvality. Pokud tedy nemáte velká očekávání, můžete sáhnout téměř po jakékoliv levnější alternativě tisku. Naopak, pokud si chcete dopřát profesionální kvalitu fotografií, můžete sáhnout například po tiskárně Canon PIXMA PRO-100S.   

U inkoustové tiskárny nezapomeňte, že výslednou kvalitu fotografií ovlivní fotopapír. Pro co nejlepší výsledek musí být teda kvalita na obou stranách. Ani ta nejdražší tiskárna nevytiskne dokonalou fotografii na nekvalitní fotografický papír. Zorientovat se Vám pomůže náš článek Návod, jak vybrat fotopapír do tiskárny. Zároveň ale platí, že elementární podmínkou kvalitního tisku fotografií je používání originálních inkoustových cartridgí.

Termosublimační tiskárna na fotky  

Termosublimační tiskárny se vyznačují vysokou odolností fotografií, plynulými a čistými přechody barevných odstínů a v neposlední řadě detailním rozlišením. Na rozdíl od tiskárny s inkoustovou technologií se při těchto tiskárnách používá speciální fotopapír, který je navinutý na rolce.

Rozdílný je i proces tisku. Nanášení barev je v kompetenci termální hlavy, která se obvykle skládá z 3 600 tepelně citlivých bodů. Ke změně teplot dochází v průběhu tisíciny sekundy a intenzita barvy každého naneseného bodu se odvíjí od použité teploty. Výsledné fotografie pak nabízí neobyčejnou barevnou hloubku.

Obecně si můžete vybírat ze stolních nebo i mobilních termosublimačních tiskáren. Obě alternativy budou zárukou špičkové kvality tisku. S kompaktními mobilními tiskárnami ale nebudete nijak omezeni a po připojení se k telefonu nebo fotoaparátu můžete fotografie vytisknout na místě, kde se právě nacházíte. Výborným příkladem přenosné termosublimační tiskárny na fotky je Canon SELPHY CP1000.