Potisk karet - jak vybrat správnou barvicí pásku ?

Vybrat si vhodnou barvicí fólii neboli barvicí pásku (náplň pro tiskárnu karet) na potisk PVC karet může vypadat na první pohled složitě. V tomto článku vám ukážeme, že to je snazší, než se zdá.

Vždy samozřejmě záleží na tom, co potřebujete potisknout a pro jaký účel.

1. Někomu stačí černobílý potisk a někdo vyžaduje barevný. Co vy?
 
Pro méně náročné použití může stačit černo-bílá karta. Tedy bílá karta s černým potiskem. Pokud vám stačí pouze černý text nebo čárový kód (případně QR kód), vystačíte si s černou barvicí fólií. Někdy se také označuje jako monochromatická páska. Ta má označení K (z anglického blacK).
 
V případě, že chcete tisknout návštěvnické, identifikační nebo věrnostní karty, určitě budete chtít použít barevný obrázek, fotografii nebo vaše logo. Pak potřebujete barevnou barvicí pásku, která má označení YMCK. Zde se opět převzalo označení z anglický slov Y=yellow (žlutá), M=magenta (purpurová), C=cyan (modrá) a vám už dobře známá K=black (černá).
 
Kombinací těchto 4 barev lze namíchat celé barevné spektrum, stejně jako ve vaší běžné domácí tiskárně. Technologie v tiskárně PVC karet vám tímto umožní vytisknout všechny potřebné barvy pro plnobarevný potisk vašich karet.
 
2. Kolik karet a jaké budete tisknout?
 
Všechny barvicí fólie na karty (pásky) jsou určené na přesně daný počet karet. Pro každý typ tiskárny karet je určený konkrétní typ a nelze je zaměnit. U menší modelů tiskáren karet se kapacita pohybuje okolo 100 až 200 potištěných karet. U průmyslových modelů jsou i barvicí pásky s výrazně vyšší kapacitou (např. 1000 karet).
Důležité je si uvědomit, jaký počet karet potřebuji denně/měsíčně/ročně potisknout a podle toho vybrat vhodný model tiskárny. Správný výběr se pak pozitivně odrazí v nákladech na potisk karet.
 
Abyste nepoužili špatnou pásku ve vaší tiskárně a snížili problémy s nastavováním tiskárny, používá většina renomovaných výrobců RFID čip. Tento elektronický čip je umístěný v barvicí pásce a tiskárna pásku automaticky rozpozná a nastaví všechny potřebné tiskové parametry

Nejen pro barvicí pásku, ale také pro plastové karty platí, že je vždy nutné vybrat správný typ k vaší tiskáren karet.

3. Ochranná vrstva? Co to je?
 
Pokud nemá být vaše karta určena jen pro krátkodobé použití, vyplatí se investovat do tzv. ochranné vrstvy / ochranné pásky. Anglicky Overlay = písmeno „O“ v označení pásky, tedy YMCKO.
Proč použít zrovna pásku YMCKO?
Jedná se o ochrannou vrstvu, která se nanese přes potisk a tím ho chrání před vyblednutím barev a také částečně proti mechanickému poškození potisku. Pomáhá také proti padělání karty.
Chcete-li zachovat jasné barvy vašich karet, pak je barvicí páska YMCKO pro vás nejvhodnější řešení. Zároveň se v současné době jedná o nejpoužívanější typ pro potisk karet.
 
4. Jednostranný nebo oboustranný potisk?
 
Stačí vám potisknout jen jednu stranu karty? Pak si vystačíte s výše uvedenou jednobarevnou/monochromatickou páskou, YMCK páskou nebo YMCKO páskou (overal).
Chcete být nároční a potisknout obě strany? Pokud mají být obě strany barevné, použijete YMCK nebo YMCKO pásku napřed na jednu stranu, pak karty otočíte a potisknete z druhé strany.
Co když na zadní straně má být jen například čárový kód, datum platnosti nebo jiný údaj, pro který stačí černá barva? Použijte YMCKOK pásku, která obsahuje 6 barevnách panelů. Oproti ostatním páskách obsahuje navíc druhou K (blacK) část pro tisk černých textů, čárových kódů, apod…
U některých tiskáren karet je možné použít část pásky na barevný potisk první strany a černou část na tisk druhé strany. Toto nepodporují všechny tiskárny.
 

5. Shrnutí barvicích pásek
 
  • Jednobarevné pásky neboli monochromatické pásky. Většinou se jedná o černé (K), ale vyrábějí se také v dalších základních barvách.
  • YMCK pásky – 4-barevné pásky pro plnobarevný tisk fotografií a obrázků. Nemají ochrannou vrstvu a jsou vhodné pro krátkodobé použití.
  • YMCKO pásky – 4-barevné pásky pro plnobarevný tisk fotografií a obrázků. Obsahují ochrannou vrstvou (overaly) a jsou vhodné pro dlouhodobé použití (až 2 roky).
  • YMCKOK pásky - 4-barevné pásky pro plnobarevný tisk fotografií a obrázků. Obsahují ochrannou vrstvou (overaly) a jsou vhodné pro dlouhodobé použití (až 2 roky). Obsahují navíc další černou složku pro potisk druhé strany karty.