Jak funguje skener tiskárny?

Skenery jsou neodmyslitelnou součástí vybavení firemních nebo domácích kanceláří. Důvody jsou víceméně jasné. Bez ohledu na to, jestli jsou zakomponované do praktické multifunkční tiskárny nebo mají podobu stylového přenosného zařízení určeného na občasné použití či masivní konstrukce stolního plošného skeneru, odvedou svou práci vždy na 100 %.

Skenery už v současnosti skutečně nepotřebují, abychom jim jakýmkoliv způsobem vytvářeli PR. Přesto nám to nedá a musíme zmínit, že tato výkonná zařízení sloužící k nasnímání předlohy s textem nebo obrázkem a k jejímu následnému převedení do digitální podoby dokáží oproti minulosti skenovat různé typy a velikosti médií, přičemž v kanceláři zaberou jen minimum místa.

Kromě klasických papírových předloh tak můžeme bezpečně skenovat, dále upravovat, posílat e-mailem nebo zveřejňovat na webových stránkách různá média různé velikosti, včetně brožur, časopisů a knih. Problémem samozřejmě nejsou ani účetní doklady, kreditní karty, vizitky nebo také laminované doklady, jako jsou například občanské či řidičské průkazy nebo pasy. Tolik chvály na adresu současných skenerů úplně stačí, proto se na následujících řádcích chceme spíš soustředit na to, jak funguje skener tiskárny.

Bez kvalitního nasnímání předlohy to nepůjde

Důležitým kritériem skeneru je snímací rozlišení, rychlost i možnosti připojení k počítači. Aby byl však výsledek dokonalý, nemůžeme nechat bez povšimnutí ani kvalitní nasnímání předlohy.

Základním požadavkem pro precizní nasnímání předlohy nadále zůstává rovnoměrné osvětlení dokumentu po celé jeho ploše, s vývojem skenerů se však změnily prostředky, jak toho dosáhnout. Zatímco donedávna probíhalo osvětlování předlohy zpravidla jen pod taktovkou studené katodové lampy (výbojky-zářivky), v současnosti skenery hojně využívají CIS technologii, která na osvětlení dokumentů používá vysoce svítivé LED diody umístěné ve společné pohyblivé hlavě vedle snímacích prvků.

Výhodou tohoto řešení je zmiňované rovnoměrné osvětlení po celé šířce snímané předlohy. Skenery s CIS technologií osvětlení a snímání předlohy navíc nabízejí kompaktnější, menší rozměry a větší odolnost. Za pozornost stojí i jejich cena. Pravdou však je i to, že při porovnání se skenery vybavenými katodovými lampami – výbojkami produkujícími intenzivní světlo – se skenery s osvětlením pomocí CIS technologie vyznačují o něco nižší citlivostí, která se může projevit zejména při snímání jemných barevných odstínů. Kvalitu výstupu ze skeneru samozřejmě dokáže nejvíce ovlivnit optické rozlišení skeneru.

Tip: Víte, jaké rozlišení tiskárny vybrat?

Zpracování předlohy a převod obrazu

Po nasvícení dokumentu přichází řada na CCD nebo CIS snímače. Jak jsme už naznačili výše, snímací prvky u skenerů s CIS technologií jsou umístěny hned vedle osvětlovacích diod. Osvětlovací a snímací mechanizmus se tak postupně společně posouvá po předloze a snímá jeden řádek za druhým.

Snímací prvek CCD je zase součástí klasické technologie skenerů, které na osvětlení a nasnímání předlohy používají kombinaci zářivky a optické soustavy.  Vraťme se však zpět ke snímačům. Tyto prvky skeneru nejdříve odražené světlo z předlohy načítají v červeném, zeleném a modrém spektru a poté ho podle jeho intenzity převedou na elektrický signál. Ten se následně vyhodnotí a podle jeho intenzity se pomocí analogově-digitálního převodníku převede pro každé barevné spektrum do digitální hodnoty.

Soubory obrazových bodů se odesílají do počítače, kde se poté uspořádají v příslušném formátu. Naskenované textové nebo grafické soubory je možné dále upravovat, vkládat do dokumentů, přeposílat e-mailem nebo je zveřejňovat na webových stránkách.

Tip: Jaké zařízení kromě tiskárny vyžaduje pořádná kancelář?