Jaký smysl má laminování dokumentů?

Při prvním setkání s neznámým člověkem nebo třeba i při návštěvě nové webové stránky si všímáme celkového vzhledu a na základě něj si pak utváříme o dané osobě či subjektu celkový obraz. První dojem se tedy nevyplatí podceňovat. A ani u dokumentů to není jinak. Je rozdíl, když navenek prezentujete dokumenty s profesionálním vzhledem nebo doklady, které vypadají jako kdyby prošly desítkami rukou.

Laminování dokumentů se samozřejmě postará o to, aby výtisky vypadaly perfektně za každých okolností. Laminování má však své opodstatnění i bez toho, abyste textové či grafické výtisky používali při prezentaci firmy během jednání s důležitými obchodními partnery. Využití laminovaných dokladů je opravdu pestré, ale než se dostaneme ke konkrétním příkladům, řekneme si, co je vlastně laminování a proč byste měli nad laminováním dokumentů přemýšlet.

Co je laminování dokladů

Nebojte se, nejde o nic komplikovaného. Laminování dokladů je v podstatě jednoduché zatavení nebo slepení dokumentů či fotografií do tenké průhledné fólie. Udělá to za vás laminovací stroj, který pomocí válců a fólie vytvoří dokonalý dokument. Laminace dokladů je vždy oboustranná, takže při tomto procesu je fólie umístěna pod dokumentem i nad ním.

Zatavení dokladů může obecně probíhat za tepla nebo za studena. V prvním případě se teplota při zatavování pohybuje někde na úrovni 110 °C a při přechodu válci dochází ke stlačení silou několika tun. K laminování se používají speciální fólie s různou tloušťkou. V závislosti na intenzitě "namáhání" laminovaného dokumentu tak můžete sáhnout po fóliích o tloušťce od 80 do 250 mikronů, přičemž platí základní pravidlo, že tlustší fólie je odolnější.

Při laminování za tepla se doporučuje používat kvalitní inkoustové cartridge nebo tonery, které jsou zárukou toho, že při tepelném zpracování nedojde ke změně barevných odstínů. Laminovat za tepla se dá již kancelářský papír od gramáže 90 g / m2 a rovněž klasický fotografický papír, ale pozor je třeba dát na papíry se speciální texturou, které nejsou vhodné pro laminaci. K laminování za studena se zpravidla používají fólie obsahující lepicí směs, která se při průchodu laminovacím strojem postará o dokonalé zatavení dokumentů.

Proč se rozhodnout pro laminování

Důvody pro laminování dokumentů jsou jednoduché. Laminování podstatně zvýší odolnost dokladů proti opotřebení, takže laminované dokumenty budou odolné nejen proti oděru, prachu či tekutinám, ale odolají i poškrábání nebo počmáraní a získají také nesrovnatelně vyšší pevnost a mechanickou odolnost.

Laminované doklady neroztrhnete a nepoškodíte ani při nešetrné manipulaci. To ale není všechno. Jak jsme již zmínili výše, laminování přidá dokumentům na kvalitě a profesionálním vzhledu. Laminování podtrhne barvy, zvýrazní kontrast a dokumentům dodá styl. Pozornost si však zaslouží i další důležitý aspekt laminování, který se tentokrát týká zejména fotografií. Častým problémem fotografií vystavených působení slunečních paprsků je ztráta barev. U laminovaných fotografiích něco takového nehrozí a fotografie ani po dlouhodobém působení přímých slunečních paprsků neztrácejí na věrnosti barev.

TIP: Víte, jak vybrat fotopapír do tiskárny?

Konkrétní příklady laminování

Laminování dokumentů nabízí téměř neomezené možnosti ve všech sférách našeho života. Využijete ho tedy v kanceláři i doma, ve škole nebo na úřadech. Fantazii se meze nekladou, ale pro inspiraci vám přece jen na závěr přinášíme pár tipů, kde se dá laminování využít. Laminování se osvědčilo při ochraně a vylepšení vzhledu:

  • fotografií, školských projektů a dětských kresbiček,
  • úředních listin, diplomů či certifikátů,
  • prezentací a přednášek,
  • grafů, tabulek, technických popisů,
  • zasedacího pořádku, jmenovek, prospektů, bezpečnostních směrnic,
  • jídelních lístků, nápisů i plakátů.

Kreativita tím samozřejmě nekončí. Pokud v souvislosti s laminováním znáte nějaké zajímavé "vychytávky", budeme rádi, když se o ně s námi podělíte.