Ideální kancelářský papír do kanceláře

Parametrů papíru, na který příležitostně napíšeme pár poznámek, si určitě nebudeme a ani nemáme proč všímat. Jiné to je při výběru kancelářského papíru, který může ovlivnit náklady na tisk, kvalitu tisku a v neposlední řadě opotřebení či celkovou životnost tiskárny. Víte ale vůbec, jaká kritéria byste měli při jeho výběru vzít v úvahu?

Formát papírů Vám vrásky nenadělá

Formát kancelářského papíru nebude nejmenší problém. Standardní tiskárny zpravidla pracují s klasickým formátem A4. Hlava Vás nemusí bolet ani v případech, pokud Vaše firemní tiskárny vyžadují formát A3, nebo ještě dokonce větší rozměry, které již nejsou samozřejmě nabízeny v podobě listů, ale rolí papírů.

I při tak velkém formátu papíru si můžete vybírat podle různých kritérií. K dispozici máte matný grafický papír, univerzální papír, pauzovací papír, ale i speciální papíry a umělecká plátna. Vraťme se však zpět ke klasickému kancelářskému papíru s formátem A4.

Všimněte si hlavně parametrů papíru

K tisku jednoduchých kancelářských dokumentů a prezentací Vám postačí běžný kancelářský papír, jaký jste možná používali ve své kanceláři doposud. Pokud však budete potřebovat tisknout dokumenty s vyšším významem, a tedy s vyšší kvalitou, budete se muset poohlédnout po kancelářském papíře s jinými parametry. Kancelářské papíry se totiž liší od sebe ve čtyřech základních parametrech. V gramáži, bělosti, opacitě a textuře. O co jde si stručně povíme v následujících řádcích.

1. Gramáž papíru

Jak již napovídá samotný pojem, při gramáži půjde o hmotnost papíru. Přesněji řečeno o hmotnost papíru s plochou 1 m2. Při tomto parametru samozřejmě platí přímá úměra. Čím je gramáž kancelářského papíru vyšší, tím je papír hrubší a silnější.

Standardní kancelářský papír poznáte snadno nejen podle příznivé ceny, ale i podle gramáže, která se pohybuje na úrovni 80–90 g / m2. Jak jsme již naznačili výše, tento papír využijete při každodenním tisku základních dokumentů.

Kancelářský papír s gramáží 100–120 g/m2 se osvědčil při tisku letáků, brožur i propagačních materiálů. Nakonec nám zůstal papír s gramáží 200 – 250 g/m2, který je perfektní volbou pro tisk pozvánek nebo reprezentačních materiálů s nejvyšší prioritou.

2. Bělost papíru

Při výběru papíru nelze zapomínat na fakt, že kancelářský papír může disponovat různými odstíny bílé. Ty závisí na typu a množství použitého optického zjasňovače. Bělost, nebo pokud chcete jas papíru, ovlivňuje výsledky tisku. Čím je papír bělejší, tím je tisk kontrastnější a do jisté míry barevnější, takže vytištěné dokumenty vypadají na pohled lépe. Nižší bělost papíru však v praxi znamená menší kontrast mezi textem a podkladem, takže snižuje únavu očí při čtení dlouhých textů.

3. Opacita papíru

Opacita je v principu schopnost kancelářského papíru nepropouštět světlo. Prosvítání vytištěného textu na druhou stranu může být při oboustranném tisku vážným problémem, proto údaj o opacitě (neprůhlednosti) nenechávejte bez povšimnutí. Opacita kancelářského papíru se podle metodiky normy ISO 2471 měří v procentech. Naměřené procento vyjadřuje množství zadrženého světla. V tomto případě tedy platí, že čím vyšším procentem opacity (neprůhlednosti) disponuje kancelářský papír, tím efektivněji dokáže eliminovat nežádoucí prosvítání obsahu z jedné strany listu na druhou.

4. Textura papíru

Posledním parametrem, na který se dnes podíváme, je textura papíru. Kancelářský papír je primárně určen pro tisk dokumentů a případně ke kopírování. Obecně se proto pro laserové tiskárny doporučují spíše papíry s hladkým povrchem. Inkoustové tiskárny si poradí stejně dobře s vyhlazeným i texturovaným povrchem papíru.

Textura papíru však může sehrát důležitou roli zejména při tisku fotografií. Vybírat si můžete fotopapíry s lesklým, pololesklým, saténovým nebo i matným povrchem. V konečném důsledku tak záleží jen na Vás, jaký papír si zvolíte.

Tipy na závěr

Všechny zmíněné parametry kancelářského papíru, případně informace uvedené na obalu, dokážou přesně definovat, pro jaký typ tiskárny a na jaké tiskové úlohy je daný kancelářský papír určený. Pokud je při výběru kancelářského papíru nenecháte bokem, můžete si být jisti kvalitou výtisků i prodloužením životnosti tiskárny.

Nevíte si rady s výběrem fotopapíru? Několik užitečných informací naleznete v návodu jak vybrat fotopapír do tiskárny.