Když vám vaše inkoustová tiskárna netiskne, jak by měla...

Všichni jsme to už nejspíš zažili – tiskové kazy, chybové hlášky, vyteklé inkoustové cartridge a tak dále. Každá tisková chyba může mít svůj důvod a nemusí to být nutně pokaždé chyba zakoupené náplně, nebo vada vaší tiskárny. Ty tiskové nedostatky vaší inkoustové tiskárny či inkoustové multifunkce, které se opakují nejčastěji, vám v tomto článku shrneme a poradíme vám, jak se jim vyvarovat, nebo jak je dokonce můžete opravit.

Tiskové chyby u inkoustových cartridgí (inkoustové tiskárny a inkoustové multifunkce)

1. Vyteklý inkoust

Proč?

Stejně jako u tonerů může jít o špatnou manipulaci při dopravě či o výrobní vadu.

Co s tím?

Určitě cartridge nevkládejte do vaší inkoustové tiskárny nebo inkoustové multifunkce a raději ji pošlete rovnou na reklamaci.

2. Chybová hláška u cartridge

Proč?

Podobně jako u tonerů půjde nejspíš o vadný čip, nebo jiné chyby s ním spojenými.

Co s tím?

Zkuste inkoustovou cartridge vyjmout a očistit její kontakty nejlépe hadříkem z mikrovlákna (abyste si čip nepoškrábali). Mohou být totiž lehce zoxidované, a to dokáže bránit v kontaktu s vaší inkoustovou tiskárnou, nebo inkoustovou multifunkcí. Kolikrát ale dokáže pomoci pouhé vyjmutí a opětovné vložení cartridge zpět do tiskárny.

TIP OD NÁS: Na co vás chce vaše laserová tiskárna upozornit? Tiskové chyby a hlášky

3. Nekvalitní tisk

Proč?

Vynechaná místa na potištěných částech papíru, nebo se odlišují barvy od těch na vaší obrazovce? Příčin je bohužel více, ale nejčastěji jde o chybnou tiskovou hlavu, špatnou kalibraci tiskárny, nebo prázdnou cartridge.

Co s tím?

  1. Spusťte čištění tiskových hlav (v nastavení na ovládacím panelu tiskárny) a snažte se tisknout alespoň jednou měsíčně
  2. Spusťte kalibraci tiskárny (Pomocí doprovodného softwaru nebo softwaru vaší inkoustové tiskárny či multifunkce)
  3. Pořiďte si novou cartridge

4. Duchové neboli pozůstatky z předchozího tisku

Proč?

U inkoustových tiskáren a inkoustových multifunkcí se s největší pravděpodobností bude jednat o tiskovou hlavu a ucpané trysky, na což by vás měla většinou tiskárna upozorňovat chybovou hláškou.

Co s tím?

Nejdříve zkontrolujte stav cartridge, zda v tiskárně nevytéká, nebo zde není špatně zavedena. Poté zkontrolujte trysky a pomocí programu na údržbu tiskárny je několikrát pořádně pročistěte. Jako poslední možnost, kterou dokážete zvládnout sami, si ověřte, zda máte aktualizovaný software včetně ovladačů tiskárny. Pokud ale nic z toho nezafunguje, nezbývá vám nic jiného než vaši inkoustovou tiskárnu či multifunkci svěřit do rukou servisu.

5. Pruhy na papíře

Proč?

Kdo může za ty pruhy na papíře či vynechanou jednu barvu? Zaschlá inkoustová cartridge. Může to být tím, že jste dlouho s tiskárnou netiskli, ale důvodů může být samozřejmě několik. Prošlé inkoustové cartridge, neodborně doplňované cartridge, umístění inkoustové tiskárny či inkoustové multifunkce blízko topení či na přímé slunce nebo dokonce jejich nevhodné skladování.

Co s tím?

Každá tiskárna disponuje automatickým čistěním inkoustové hlavy, které lze spustit pomocí softwarového ovladače tiskárny na počítači, ale některé tiskárny tuto funkci umožňují rovnou z jejich ovládacího panelu. Pokud jste netiskli opravdu dlouho, je mnohdy lepší tuto funkci spustit i několikrát, než se vám vaše cartridge znovu „vrátí k životu“. Pokud ale ani to nepomůže, je lepší než zkoušet kdejaké ruční čištění (které může ještě vážně poškodit vaši tiskárnu) zakoupit cartridge novou a příště zkusit předejít těmto nepříjemnostem.

6. Netiskne tiskárna

Proč?

To je ovšem nejhorší možnost a chápeme, že pokud potřebujete nějaký dokument nutně vytisknout, může vám to přivodit i takový lehounký „infarkt“. Zkuste ale nejdříve ověřit, zda není tiskárna vypnutá, špatně připojená, nebo zda má nainstalovaný ovladač. Až pak panikařte.

Co s tím?

V nejjednodušším případě tiskárnu zapnout, nebo správně zapojit do počítače či prostřednictvím bezdrátové sítě. To je ale kouzlo, co? Jasně, říkáte si, že je to přeci jasné, ale to se může stát opravdu každému. Pokud je ale vše z toho v pořádku, zkuste tiskárnu i počítač restartovat a znovu nainstalovat ovladače k vaší inkoustové tiskárně nebo inkoustové multifunkci. Že nepomohlo ani to? No, ještě máte možnosti dvě. Obnovit tiskárnu podle manuálu a nastavit jako novou, nebo poslední je opět donést tiskárnu do příslušného servisu.

7. Zaseknutý papír v tiskárně

To se samozřejmě může stát i u laserových tiskáren a laserových multifunkcí.

Co s tím?

Nejprve si ověřte, že používáte k tisku správný papír, že ho vkládáte správně a ve správném množství. Neměl by být zmačkaný nebo pokrčený, jelikož se v tomto případě snáz zasekne. Pokud už se tato nepříjemnost stane, netahejte papír z tiskárny silou ale postupně a opatrně ho tahejte ven. Pokud se vám zasekne jeden papír, mnohdy stačí přerušit tisk a papír nechat vyjet z tiskárny ven. Pokud se vám ale papír zasekl kvůli nadměrnému množství listů v tiskárně, nedoporučujeme tahat celý štos najednou, ale postupně papíry vyjímat v menším množství ideálně ze středu balíku nebo zespodu. Tím byste měli zamezit poškození horní části, která je k tomu náchylnější a tak ji odblokovat.

8. Tiskárna tiskne velmi pomalu

Proč?

Nejspíš jste nastavili tisk na jiný druh papíru, nebo kvalitu tisku.

Co s tím?

Vlezte do nastavení tiskárny a ve vlastnostech tisku změňte typ papíru, na obyčejný papír. Pokud tisknete prostřednictvím bezdrátové sítě, může tisk zpomalovat špatný signál nebo něco v okolí tiskárny, co tisk ruší. Předposlední a lepší možnost může být, že je vadný čip cartridge. Poslední a nejméně příjemná část je to, že jsou softwarové nastavení tiskárny či její parametry již zastaralé a v tomto případě doporučujeme pořídit vaši inkoustovou tiskárnu či inkoustovou multifunkci novou.  

 

Doufáme, že jsme vám tímhle článkem alespoň trošku pomohli při řešení jakýchkoliv tiskových chyb a že už budete do budoucna vědět, jak se jim vyhnout. Jak jste si mohli všimnout, většinu problémů předcházejí špatné inkoustové cartridge či tonery nebo uživatelské chyby. Myslete proto vždy na to, že se vyplatí pořizovat si kvalitní náplně do tiskáren a multifunkcí všech typů ať už originální či kompatibilní. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte pomocí emailu či telefonicky. Rádi vám poradíme.

 

Sára z CDRmarket