Jehličková tiskárna – jaký je její princip?

Jehličkové tiskárny jsou na trhu již více než 40 let a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tyto tiskárny chystaly uvolnit místo moderním inkoustovým nebo laserovým zařízením. Právě naopak. Mnozí lídři vyrábějící kancelářskou techniku ​​pokračují ve vývoji jehličkových tiskáren, proto tato zařízení i nadále zůstávají v kurzu.

Pro někoho může tato informace znít překvapivě nebo dokonce až neuvěřitelně, ale jehličková technologie tisku má skutečně co nabídnout i současným, dobře vybaveným kancelářím. Pokud se možná právě teď ptáte, proč se i přes zmíněné progresivnější tiskové metody stále využívá jehličkový (maticový) tisk, vězte, že důvodů je víc, než si myslíte.

Jehličková tiskárna z pohledu výhod a nevýhod

Jehličkové tiskárny sice nenabízejí takový dokonalý tisk jako inkoustové nebo laserové tiskárny a nejsou vhodné pro tisk komplikovanější grafiky, ale vše vám vynahradí nízkými provozními náklady, které si můžete ještě vylepšit kompatibilními barvícími páskami. Jehličkové tiskárny zaujmou také tiskem více kopií. Na rozdíl od jiných zařízení tak můžete u jehličkových tiskáren najednou tisknout přes několik vrstev papíru a v ruce už zanedlouho držet až 9 kopií.

Moderní jehličkové tiskárny jsou pověstné vysokou přesností i rychlostí tisku a jejich silným trumfem je minimální poruchovost (MTFB 10 000 - 25 000 hodin provozu), která jde ruku v ruce s dlouhou životností. Za pozornost stojí také jejich kompaktní rozměry.

Nic však není černobílé a jehličkové tiskárny mají i slabší stránky. Kromě nižší kvality tisku jejich slabinou přece jen zůstává o něco vyšší hlučnost, se kterou se musí každý majitel tiskárny nějakým způsobem vypořádat. Benefity jehličkových tiskáren však určitě převáží tento jejich drobný nedostatek. V následujících řádcích se podíváme na princip fungování jehličkové technologie tisku a na některé její další parametry.

Princip jehličkové tiskárny

Jehličkové tiskárny pracují na podobném principu, jak to známe u psacích strojů. Tiskárna ale disponuje 9 nebo až 24 jehličkami, které jsou seřazeny v matici. Jehličky po zadání tiskové úlohy začnou narážet přes barvící pásku do papíru, čímž vzniká text nebo jednoduchá grafika.

O kvalitě tisku rozhoduje počet jehliček. I v tomto případě platí základní pravidlo, že čím více má tiskárna jehliček, tím kvalitnější a rychlejší je tisk. Tiskárna s vyšším počtem jehliček v matici bývá zpravidla i tišší.

Z tohoto pohledu jsou zajímavé především 24 jehličkové modely tiskáren. Vhodné jsou k tisku malých štítků, čárových kódů a firemních dokumentů nebo smluv s vyššími požadavky na kvalitu tisku. Naopak 9 jehličkové tiskárny se uplatní spíše při tisku účetních dokladů s menší prioritou na kvalitu textu nebo jednoduché grafiky.

Rychlost tisku je příjemným překvapením, potěší integrovaná karta

Zatímco v minulosti si majitelé starších typů tiskáren s jednou či dvěma jehličkami mohli při tisku vícestránkových dokumentů uvařit a klidně i vypít kávu nebo si odskočit na oběd, dnes si na tiskové výstupy počkáte nesrovnatelně kratší dobu. Pro srovnání. Současné jehličkové tiskárny běžně tisknou 360, 430 nebo i 680 znaků za sekundu, což v praxi znamená, že jednu normostranu formátu A4 s 1 800 znaky vám zařízení nabídne za necelé tři sekundy. Jde tedy o rozdíl, který nepotřebuje žádný komentář.

Pro úplnost informací snad ještě dodáme, že jehličkové tiskárny se dají prostřednictvím integrované síťové karty zapojit přímo do firemní sítě a tisknout z kteréhokoliv počítače nebo pak pro připojení k počítači poslouží USB port. Problémem nebude ani případné připojení prostřednictvím LPT portu.

Tip: Víte, jaký je rozdíl mezi laserovou a LED tiskárnou?