Jak připravit plakát a jak ho následně vytisknout?

Robustní billboardy, citylighty, reklamní plachty a různé pohyblivé bannery v současnosti vytlačily plakáty z našich ulic, ale i přesto si myslím, že se o jejich budoucnost bát nemusíte. Reklamní propagační leták nebo plakát, kterým oznámíme řízení sportovní, soukromé nebo kulturně-společenské akce totiž čas od času potřebuje každý z nás. Dobrou zprávou je, že si docela slušný plakát dokážeme při troše šikovnosti vyrobit i sami.

Několik faktů na úvod

Než se pustíte do samotné realizace plakátu, bude vhodné, když si nejprve definujete, jakou kvalitu plakátu očekáváte a k jaké události jej budete připravovat. Pokud chcete informovat o fotbalovém zápase mezi dobrovolnými a profesionálními hasiči, nad kvalitou tisku je možné přimhouřit jedno oko, ovšem jiné to je u významných společenských událostí nebo firemních reprezentativních akcích. Tam rozhodně nedoporučujeme riskovat, nejlepší proto bude, když se nebudete zamýšlet nad tím, jak udělat plakát, ale oslovíte hned profesionálního grafika nebo designéra.

Před tvorbou plakátu je dobré si také uvědomit, jakou reakci chcete vyvolat, nebo přesněji řečeno, do jaké míry tímto plakátem chcete zaujmout pozornost. Máte v plánu přilákat pouze větší počet potenciálních klientů či zákazníků, nebo chcete cílovou skupinu lidí doslova šokovat? Od všech těchto odpovědí se v konečném důsledku může odvíjet design plakátu.

Méně je někdy více

Plakát musí upoutat, ale také poskytnout všechny podstatné informace. Součástí každého plakátu je proto i textová část. Nesnažte se ovšem za každou cenu do plakátu zakomponovat zbytečně mnoho informací. Nezapomeňte, že lidé informace třídí, proto plakátu s podrobnějším textem nebudou ochotni věnovat čas ani pozornost. Buďte tedy při podávání informací o plánované akci nebo o produktu nápadití a hlavně struční.

Zaměřte se spíše na grafiku plakátu a atraktivitu fontu písma. Použitý typ písma by měl být neotřelý a trochu i snadno čitelný. Tolik tedy k základním doporučením. V následujících řádcích se podíváme, jaké online nástroje se dají použít ke tvorbě plakátů nebo letáků.

TIP: Zaujalo Vás při surfování po internetu nějaké písmo? Tyto 3 nástroje Vám pomůžou zjistit typ písma.

S těmito nástroji to zvládne každý

Designově povedený plakát se vším všudy, a navíc vytvořený amatérem bez jakýchkoliv zkušeností, by byl před nějakým časem pouze utopií. Dnes je ale situace zcela jiná, protože k dispozici máte několik šikovných online nástrojů.

Spokojeni tak můžete být s bezplatným nástrojem canva.com, který Vám pomůže za pár minut upravit stávající šablony od profesionálních designérů. Stejně takto kvalitní služby Vám prokáže online nástroj designcap.com. Také tento program se vyznačuje jednoduchým ovládáním, které nedělá problémy ani úplným začátečníkům.

V obou případech si budete moci pro svůj plakát vybrat některou předpřipravenou grafickou šablonu od profesionálních designérů, kterou si v prostředí online nástroje budete moci dále upravovat podle svých představ.

Při "výrobě" vlastního plakátu lze samozřejmě pracovat i s vlastními fotografiemi, ale mějte na paměti, že základem úspěchu jsou kvalitní snímky. Pokud nedisponujete fotografiemi s potřebnou kvalitou, využijte raději službu fotobanky. Existují samozřejmě různé, ale za všechny můžeme zmínit například unsplash.com, na které najdete stovky kvalitních fotografií. Tyto fotografie jsou zdarma a jejich stahování je legální.

Formátování textů, přidávání clipartů nebo dotváření pozadí je součástí nástrojů, ale nechceme zacházet do podrobností, protože bude nejlepší, když se s nimi seznámíte přímo během vytváření plakátu.

Pokud bychom to měli shrnout, je víceméně jasné, že oba nástroje se vyznačují jednoduchým ovládáním, širokou paletou předpřipravených profesionálních šablon a grafických prvků. Tyto nástroje tak bez jakýchkoliv kompromisů představují nejpřijatelnější alternativu, jak udělat plakát.

Mám hotovo, jak vytisknout plakát?

Pokud jste si sami vytvořili návrh plakátu, se kterým jste navíc ještě i spokojeni, gratulujeme Vám k výsledku. To ale byla pouze část práce, nyní ho totiž budete potřebovat i vytisknout. V principu máte dvě možnosti, jak vytisknout plakát. Pokud Vám postačí běžná kvalita a klasický rozměr A4, můžete si plakáty vytisknout ve vlastní režii na domácí inkoustové tiskárně nebo na výkonnějším kancelářském zařízení.

Mezi standardní a často používané rozměry plakátů patří formáty A3 (297 x 420 mm), SRA3 (320 x 450 mm), A2 (420 x 594 mm), SRA2 (450 x 640 mm) a B2 (485 x 685 mm). Pokud tedy budete potřebovat některý z těchto formátů nebo je jednoduše vyžadován profesionální tisk plakátu, musíte se obrátit na studio nebo spíše na tiskárnu, která disponuje zařízeními pro velkoformátový tisk.

Alternativou výroby plakátu s většími rozměry v domácích podmínkách by možná bylo rozložení plakátu a jeho vytištění na několik listů. Takové řešení by ale po estetické stránce nebylo žádnou výhrou a jde spíše jen o jakousi hypotetickou možnost, kterou Vám rozhodně nedoporučujeme.