Co to je za font? 3 spolehlivé nástroje, které zjistí typ písma

Pokud právě nepatříte ke zkušeným grafikům nebo typografům, s největší pravděpodobností je pro Vás určení fontu španělskou vesnicí. Jak zjistit, co je to za typ písma? Co dělat v případě, že Vás při prohlížení obrázků na webu zaujme nějaký typ písma? Dá se vůbec v nepřeberném množství fontů vyznat a případně i zjistit použitý font?

Buďte bez obav. Tuto problematiku spolehlivě řeší více softvérových nástrojů. Díky nim můžete identifikovat kterýkoliv font na webu nebo v obrázku. My jsme dnes z nabídky několika aplikací vybrali 3, o kterých si myslíme, že jsou nejužitečnější. Doufáme, že Vás při identifikování fontů nezklamou a přinesou Vám uspokojující výsledek.

WhatTheFont

WhatTheFont se v současnosti řadí mezi nejstarší webové nástroje a uživatelům pomáhá s identifikací typu písma už od roku 1999. To, že je na světě už téměř dvě desítky let, samozřejmě ještě neznamená, že by měl patřit na „smetiště dějin“. Právě naopak. WhatTheFont se během těchto let neustále zlepšoval a zdokonaloval, takže za novějšími alternativami nástrojů na zjištění typu písma rozhodně v ničem nezaostává. A co musíte pro identifikaci fontu udělat?

V podstatě nepůjde o nic složitého. Ideální bude, když si vyberete dostatečně kvalitní (čistý) obrázek s textem, který před samotným nahráním, pokud možno co nejlépe ořežete. Pak obrázek s částí textu, který Vás zaujal, nahrajete na server a už jen čekáte na výsledky. Výhodou tohoto nástroje je, že kromě nalezení přesné shody nebo přesněji řečeno typu písma, Vám dokáže nabídnout i podobné alternativy fontů. Výborná věc, která Vás může při tvorbě na webu nebo infografiky v mnohém inspirovat. Počítačová i mobilní aplikace je úplně zdarma.

WhatFontis

I webový nástroj WhatFontis Vám podobně jako výše uvedená aplikace umožní zjistit typ písma z libovolného obrázku. Na rozdíl od WhatTheFontu ale tento nástroj disponuje funkcemi, které byste při výše zmíněném nástroji hledali marně. Uživateli k identifikaci textu v obrázku stačí jen zadat cestu k obrázku na disku nebo adresu jeho webového umístění. Jednoduše řečeno, stačí Vám URL adresa, takže obrázek není nutné stahovat a znovu nahrávat na server. A co následuje po zadání URL adresy?

WhatFontis zobrazí všechny možné typy písma, které se nejvíce přibližují použitému textu na obrázku a díky náhledu na původní obrázek si můžete jednotlivé fonty navzájem porovnat. Benefitem webového nástroje WhatFontis je možnost vyhledávání a filtrování výsledků podle toho, jestli jde o komerční, tedy placené verze písma, nebo naopak o fonty, které jsou k dispozici zdarma. Uživatelé, kteří hledají alternativy komerčních fontů, můžou sáhnout právě po tomto bezplatném nástroji.

Fount

Rozpoznávání fontů při surfování po webových stránkách za Vás udělá také poměrně jednoduchá a spolehlivá aplikace Fount, kterou můžete používat i ve více prohlížečích. Zmínit můžeme Chrome, Firefox, či Safari a samozřejmě i Internet Explorer ve verzi 8 a výše. A jak funguje tato aplikace?

Fount se spouští ze záložek v prohlížeči, nejoptimálněji z lišty. V prohlížeči Vám pak stačí přejít na webovou stránku, na které chcete identifikovat nějaký zajímavý typ písma a rozkliknout link schovaný v záložce. Kurzor na ploše monitoru se Vám v okamžiku změní na jiný typ ukazovatele, který po kliknutí na písmo zobrazí tabulku s informacemi o jeho parametrech a samozřejmě i název příslušného fontu. Třešničkou na dortu je v tomto případě připojení linku na službu Google Fonts.