Tiskárny štítků jsou poměrně častou výbavou mnoha kanceláří. Osvědčily se při označování kancelářského nábytku, pořadačů i dokumentů, ale jejich uplatnění je mnohem pestřejší, než si dokážeme vůbec představit a dnes jejich služby využívají nejen zmíněné kanceláře či domácnosti, ale i různá odvětví průmyslu. Výběr správného štítkovače je tedy zcela namístě.
Na trhu najdete množství modelů různých značek. K dispozici jsou štítkovače společností Brother, Dymo nebo Casio. Každý ze zmíněných výrobců je zárukou špičkové kvality štítkovače, proto je v principu zcela jedno, pro kterou značku se nakonec rozhodnete.
Z tohoto pohledu bude před koupí zařízení na tisk štítků mnohem důležitější definovat si, jaká kritéria musí štítkovač splňovat a pro jaké účely bude využíván. Bylo by totiž zbytečné kupovat zařízení, jehož potenciál nevyužijete naplno nebo naopak, k čemu vám bude štítkovač, který nezvládne tiskové úlohy. Alternativ se nabízí několik. Sáhnout můžete po průmyslových nebo stolních štítkovačích a specifickými výhodami disponují ruční tiskárny štítků.
Společným rysem průmyslových štítkovačů je vysoká odolnost a efektivita. Průmyslové štítkovače si hravě poradí s velkými objemy tisku štítků.Použité mohou být k rychlému označení palet, krabic, materiálů nebo regálů ve skladech velkých společností a firem. Samozřejmě jde pouze o část možného využití průmyslových štítkovačů. Ve firmách se podobným způsobem uplatní také stolní štítkovače, které pomohou přehledně označit a uspořádat vše potřebné v kanceláři i ve skladu.
Mobilní, nebo pokud chcete ruční štítkovače, nabízí moderní design a kompaktní rozměry. Snadno se ovládají prostřednictvím klávesnice a displeje. Jsou ideální k tvorbě odolných štítků a díky univerzálnosti použití si našly své místo v kancelářích i domácnostech. S oblibou je však využívají i některé obory, jako jsou například elektrikáři. Ti je rádi používají pro tvorbu štítků, kterými označí různé kabely a jističe. Pokud hledáte ruční štítkovač, který se snadno používá kdekoliv v terénu, právě zařízení Casio KL-HD1 může být perfektní volbou.
Štítkovače se liší různými předinstalovanými funkcemi, ale při výběru správného zařízení je potřeba vzít v úvahu i šířku pásky, kterou je schopen štítkovač potlačit. Většina ručních štítkovačů pracuje s páskami do 18 mm, proto pokud požadujete širší rozměry, budete se muset poohlédnout po jiném zařízení.
Výbornou inspirací může být tiskárna štítků Casio KL-7400 s integrovanou funkcí náhledu tisku, která je schopna tisknout na pásky o šířce od 6 do 24 mm. Při výběru pásky můžete přihlížet nejen na její odolnost vůči oděru, vodě, či UV záření, ale i na barvu tisku a barevnost podkladu.
O vhodnosti štítkovače může rozhodnout rozlišení tiskárny štítků a vybavení zařízení. U rozlišení je to více méně jasné, protože většina štítkovačů tiskne v rozlišení 200 dpi, které bohatě stačí pro dobrou čitelnost, byť drobnějšího textu. Pokud ale budete tisknout skutečně složitou grafiku a loga, můžete samozřejmě sáhnout po štítkovači s vyšším rozlišením.
S funkcemi je to podobné. Už modely s vynikajícím poměrem ceny disponují potřebnými předinstalovanými funkcemi, ale se stoupající cenou samozřejmě dostanete zařízení se širšími možnostmi při tvorbě štítků. Několik funkcí výrazně usnadňuje práci a šetří váš čas, takže si při konkrétním modelu všímejte všech parametrů přístroje.
Konektivita tiskárny štítků nabírá na zvláštním významu zejména tehdy, pokud se plánujete připojit k počítači, abyste štítky vylepšili vlastní grafikou nebo použili nové fonty. Pokud však nemáte ambice využívat profesionální software na tvorbu štítků a nechystáte se nějak zásadněji upravovat štítky, vystačíte si s nastavenými efekty, ilustracemi, logy i styly a formáty tisku. Štítky z klávesnice budou možná na pohled jednodušší, ale stejně profesionální.
TIP: Štítkovače Brother, Dymo a Casio jsou skvělí pomocníci. Podívejte se, kde všude je můžete použít.