Tiskové technologie Thermal Transfer vs. Direct Thermal. Jaký je mezi tím rozdíl a co to znamená?

Jistě jste už někde narazili na výraz "přímý termální tisk (Direct Thermal neboli DT)" nebo "termotransferový tisk (Thermal Transfer neboli TT)". Převážně se tyto názvy objevují v parametrech produktů jako jsou tiskárny štítků (také známé jako termální tiskárny), pásky do štítkovačů, samolepicí etikety a barvicí pásky. Víte ale, co doopravdy znamenají? Že ne? V tomto článku vám prozradíme všechny důležité informace, které potřebujete k tomuto tématu znát.

Tiskárny štítků využívají termálního tisku, což znamená, že oproti klasickým stolním tiskárnám nepotřebují žádné inkoustové cartridge, ani tonery. Tato metoda velmi vyniká situacích, kdy její pomocí potřebujeme rychle a snadno tisknout. No a už asi tušíte, že se tato metoda tisku bude rozdělovat právě na již zmíněné technologie termotransferová a přímá termální.

Termální tisk se využívá pro potištění:

  • Samolepicích etiket a papírových štítků (DT i TT)
  • Účtenek jízdních dokladů (DT)
  • Plastových karet (TT)
  • Náramků (TT)
  • Smršťovací bužírky (TT)

Přímý termální tisk (Direct Thermal = DT)

Uvnitř tiskárny se nachází tisková hlava jejímž základem jsou topná tělesa. Pod tiskovou hlavou prochází speciální termopapír, který je pokrytý speciální chemickou teplo-citlivou vrstvouTa po zahřátí tepelnou hlavou mění barvu bílé na černou.

Tiskárny štítků přímým termálním tiskem jsou úžasně tiché rychléNa druhou stranu mají nevýhodu takovou, že zvládají jen černobílý tisk mají poměrně malé rozlišení - do 300 dpi (dots per inch), tudíž fotografie s nimi sice vytisknete, ale nikdy ne tak kvalitně, jako s inkoustovou nebo laserovou tiskárnou.

Nevýhodou je někdy bohužel termopapír, jelikož relativně rychle bledne po styku s okolním teplem, jakýmkoliv topným tělesem, či slunečním (UV) zářením. Přímý termální tisk se proto nehodí pro tisk dokumentů trvalé povahy, jako jsou kupní smlouvy, pracovní smlouvy nebo faktury. Nedoporučujeme ho ani pro štítky zboží, které je vystavené venkovním podmínkám (hlavně slunečnímu záření).

TIP: "Jak označovat a polepovat produkty a materiály?"

Termotransferový tisk (Thermal Transfer = TT)

Termotransferový tisk, angličtině také známý pod zkratkou TT - Thermal Transfer, je oproti Direct Thermal technologii pokročilejší metoda. Základem termotransferových tiskáren jsou barvicí fólie (barvicí pásky) polyesteru napuštěné barvou. Barvivo z pásek se zahřátím přenáší na médium (samolepicí etikety, náramkové pásky, plastové karty atd.).

Termotransferová technologie tisku se využívá k potisku textílií.

Termotransferové tiskárny jsou schopné přímého termotisku, tedy není nutné použít barvicí fólie, či barvicí pásky.

Termotransferový tisk využívají také ruční štítkovače, proto jsou hotové potištěné štítky dlouhotrvající a velmi odolné vůči okolním vlivům.

TIP: "Tiskárny štítků pro požadavky na nízký objem tisku"

Naštěstí u nás najdete spoustu variant tiskáren štítků a štítkovačů nejen podle technologií tisku, ale i dle rozlišení, rychlosti tisku a šíře tisku, a tak si můžete dle své potřeby vybrat tu pravou pro vás. Určitě oceníte i velký výběr kompatibilních samolepicích termo etiket (DT) a kompatibilních etiket pro TT v rolích, díky kterým ušetříte a přesto nepřijdete o kvalitu vytištěných štítků.

 

Sára z CDRmarket