Rozdíl mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou

Inkoustová tiskárna nebo spíše laserová? Pokud si právě teď kladete tuto otázku, tak Vám pravděpodobně přijde vhod jejich vzájemné srovnání. Už teď Vám ale můžeme prozradit, že koupě jedné nebo druhé možnosti nemusí být rozhodně krokem vedle. Samozřejmě za předpokladu, že při výběru inkoustové nebo laserové tiskárny přihlédnete nejen k jejich slabým, ale i silným stránkám, které Vám nakonec pomůžou rozhodnout se, která tiskárna bude vyhovovat Vašim požadavkům více.

Základním rozdílem mezi inkoustovou a laserovou tiskárno je technologie tisku, kterou při přenosu textového nebo obrazového dokumentu tato zařízení využívají. Zatímco při inkoustových tiskárnách jsou mikroskopické kapičky inkoustu nanášeny přímo na papír termickým nebo piezoelektrickým způsobem, aniž by byly následně do papíru zafixovány, postup přenosu textu nebo grafiky u laserových tiskáren je odlišný. Laserové tiskárny využívají suchý elektrooptický princip, při kterém důležitou úlohu hraje složitá optika, vodivý válec, toner a zažehlovací válce, které se postarají o zafixování textu do papíru.

Od rozdílné technologie můžeme tedy očekávat i rozdílné výsledky tisku. Pojďme se tedy podívat, jaké konkrétní výhody nabízí inkoustová tiskárna a čím dokáže upoutat tiskárna laserová.

Inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny se etablovaly na trhu ještě v devadesátých letech minulého století a od té doby si své stabilní postavení stále drží. Jednotlivé modelové řady inkoustových tiskáren procházely různými technickými vylepšeními, takže dnešní modely jsou vybaveny několika sofistikovanými technologiemi. Inkoustová tiskárna je proto obecně nejuniverzálnějším a nejběžněji používaným typem tisku.

Výhody inkoustové tiskárny:

 • Inkoustová tiskárna disponuje kompaktním designovým provedením, z praktického hlediska jsou tyto tiskárny nejen menší, ale o poznání lehčí než laserové alternativy.
 • Vysoká kvalita tisku u inkoustových tiskáren je samozřejmostí. Pokud chcete dosáhnout kvalitního tisku barevné grafiky nebo fotografií, tak se bez inkoustové tiskárny jednoduše neobejdete. Kvalitu tisku můžete kromě toho podpořit použitím vhodného papíru určeného pro inkoustovou technologii tisku.
 • Inkoustová tiskárna nevyžaduje ponechání jistého času na zahájení tisku, jak je tomu u laserové verze, můžete tedy tisknout hned.
 • Moderní inkoustová tiskárna disponuje vysokou rychlostí tisku a nízkou hlučností. V její prospěch vypovídá i nízká pořizovací cena.

Nevýhody inkoustové tiskárny:

 • Inkoustová tiskárna je určená spíše pro nízkokapacitní tisk.
 • Model tiskárny bez přídavných zásobníků nabízí nižší kapacitu zásobníku. Pravděpodobně budete muset proto zásobník častěji doplňovat.
 • Nižší pořizovací cena ztrácí na významu z důvodu vyšších provozních nákladů souvisejících s častějším obstaráváním spotřebního materiálu. Zmírnit to můžou vhodné alternativy inkoustových cartridgí.

Laserová tiskárna

Tiskárny s touto technologií byly v minulosti využívány především v kancelářích firmem, avšak pravděpodobně s klesající pořizovací cenou těchto zařízení se začaly stále častěji objevovat i v domácnostech. Trh v současnosti nabízí laserové tiskárny pro černo-bílý i barevný tisk.

Výhody laserové tiskárny:

 • Rychlost tisku černo-bílých textových stran je nezpochybnitelnou předností laserových tiskáren. Dvacet černo-bílých stránek vytištěných za minutu je dnes spíše jakýmsi standardem, proto nic neobvyklého nebude, když najdete laserovou tiskárnu, která dokáže vytisknout až šedesát stránek za minutu.
 • Laserová tiskárna je vhodná nejen k příležitostnému tisku, ale umožňuje i velkoobjemový tisk.
 • Vysoká kapacita zásobníku laserové tiskárny přijde také vhod, protože odpadá nutnost častého doplňování papíru.
 • Laserová tiskárna díky vyšší kapacitě toneru nabízí nižší provozní náklady než inkoustové tiskárny.

Nevýhody laserové tiskárny:

 • Napříč klesajícím cenám stále vyšší pořizovací náklady.
 • Nižší kvalita barevného tisku ve srovnání s inkoustovými tiskárnami. Rozdíl je nejvíce viditelný při tisku fotografií.

Inkoustová tiskárna vs. laserová tiskárna

Po shrnutí uvedených výhod a nevýhod těchto tiskáren můžeme s klidným svědomím konstatovat, že koupě inkoustové i laserové tiskárny může být perfektní volnou. Záležet bude jen na osobních preferencích, resp. na účelu používání tiskárny. Laserová tiskárna je vhodnější pro rychlý a frekventovaný vysokokapacitní tisk dokumentů, ale bez inkoustové tiskárny, jak jsme už zmiňovali výše, se určitě neobejdete zejména při barevném tisku fotografií.