Jak správně vybrat tiskárnu?

Díky bohaté nabídce tiskáren v současnosti je rozhodně z čeho vybírat. Široká nabídka je sice fajn, horší to už ale může být při rozhodování, které parametry při výběru zohlednit a jaký konkrétní typ tiskárny upřednostnit. Inkoustovou, laserovou nebo už raději investovat do multifunkční tiskárny? Výběr vhodné tiskárny skutečně nemusí být tak jednoduchý jak se může na první pohled zdát. V následujících řádcích se proto pokusíme přinést pohled na některé parametry tiskáren, které by v konečném důsledku mohly ulehčit vaše rozhodování.

 

Před samotným výběrem tiskárny byste si měli odpovědět na několik jednoduchých otázek, které v principu podstatným způsobem ovlivní Vaše rozhodování. Potřebujete tiskárnu k příležitostnému tisku barevných dokumentů nebo se chystáte tisknout několik stovek stránek měsíčně? Postačí Vám standardní tiskárna nebo Vám přijde vhod multifunkční zařízení, které dokáže kopírovat a skenovat? Obecně všechny druhy tiskáren disponují svými specifickými výhodami, ale i slabšími stránkami, které jim pak při tisku dávají zvláštní uplatnění. Odpověď na tyto otázky bude nakonec důležitá nejen z pohledu ceny tiskárny, ale především upřesní výběr nejvhodnějšího zařízení.

Technologie tisku

Podle technologie tisku můžeme tiskárny rozdělit na inkoustové, laserové nebo jehličkové. Jelikož každá technologie disponuje jinými možnostmi, v krátkosti se podíváme na jejich konkrétní výhody, bez povšimnutí ovšem nezůstanou ani jejich slabší stránky. Doporučujeme přečíst si i naše starší příspěvky, které se podrobněji věnovaly technologií tisku inkoustových i laserových tiskáren, i ony Vám můžou totiž pomoci správně vybrat tiskárnu.

Inkoustové tiskárny

Tento typ tiskárny dokážete ocenit nejen při černo-bílém, ale i při barevném tisku textových dokumentů a fotografií. Vytištěné fotografie se vyznačují vysokou kvalitou, která může být umocněna použitím kvalitního fotografického papíru. Inkoustové tiskárny díky nízkým nákupním nákladům patří k nejpoužívanějším tiskárnám v domácnosti. Nevýhodou může být vyšší cena spotřebního materiálu a tedy i vyšší náklady tisku.

TIP: Přečtěte si jak funguje inkoustová tiskárna.

Laserové tiskárny

Tiskárny vybaveny touto technologií jsou sice o něco dražší, ale vyžadují nižší provozní náklady. Laserové tiskárny nabízí rychlý a kvalitní tisk černo-bílých textových dokumentů, což jim umožňuje vyniknout zejména při velkoobjemovém tisku. Vhodné jsou proto do kanceláří a stále častěji nachází uplatnění i v domácnostech. Nevýhodou těchto tiskáren je nižší kvalita během tisku fotografií.

Jehličkové tiskárny

Největší předností jehličkových tiskáren jsou mimořádně nízké náklady tisku. Kromě toho jehličkové tiskárny umožňují tisk více kopií textových dokumentů současně. Uplatnění by proto mohly najít při tisku administrativních textových souborů, účetních dokumentů nebo tam, kde se nevyžaduje vysoká kvalita tisku. Nevýhodou jehličkových tiskáren je vysoká hlučnost a pomalejší, nekvalitní tisk fotografií.

 

Rozhodovat můžou i jiné parametry

Při výběru bude nutné vzít v úvahu parametry nebo funkce tiskárny, které můžou přispět k naplnění Vašich očekávání. Zmíníme ty nejdůležitější.

Rozlišení tisku – DPI vyjadřuje, kolik bodů dokáže tiskárna vytisknout na jeden palec (inch = 2,54 cm). V podstatě pro kvalitní tisk je postačující rozlišení 300 x 300 DPI.

TIP: Jaké rozlišení tiskárny zvolit? Přečtěte si náš podrobný článek.

Rychlost tisku – tento údaj napoví, jak rychle dokáže tiskárna vytisknout černo-bílou nebo barevnou stránku. Údaj může zkreslovat nastavení nižší kvality tisku. Při vyšší kvalitě může být rychlost tisku o něco menší, než uvádí výrobce.

Formát tisku – údaj vypovídá, na jaký největší formát je možné tisknout. Nejčastější formát součastných tiskáren je velikost A4, ale speciální fototiskárny pracují s formátem A5 a menším. Velkoformátové tiskárny zvládnou tisk papíru s velikostí od A3 po A1.

Oboustranný tisk (duplex) – před odesláním textových souborů do tisku bude stačit zadání příkazu v počítači a oboustranný tisk se stane realitou. Tato možnost šetří nejen papír, ale i čas, protože odpadá nutnost manuálního otáčení tištěných stránek.

Tisk k okrajům – možnost tisku dokumentů nebo fotografií bez bílého rámku. K tisku využijete celou plochu papíru.  

Komunikační rozhraní tiskárny – tiskárny vybaveny bezdrátovými technologiemi umožňujícími připojení k různým zařízením zjednoduší nejen práci, ale i ovládání. Kromě klasického LAN připojení a USB rozhraní tiskárny nabízí funkce Bluetooth, WiFi nebo technologii NFC.

Slot na paměťovou kartu – tiskárny disponující slotem pro paměťovou kartu umožní skenování i tisk textových stránek nebo fotografií, aniž byste museli použít počítač. Po vložení paměťové karty stačí tiskárně zadat příkaz na konkrétní úlohu a o zbytek se už postará tiskárna.

Skener – poskytuje možnost skenování textových dokumentů a fotografií do digitální podoby.

Jak tedy správně vybrat tiskárnu?

Při výběru tiskárny se především neunáhlete a její parametry nebo funkce přizpůsobte svým vlastním požadavkům. Pokud se chystáte jen tisknout, tak zbytečně budete investovat do sofistikované tiskárny s prémiovými funkcemi, které nakonec zůstanou nevyužity. Důležitou součástí tiskárny je spotřební materiál a proto při výběru tiskárny nezapomeňte vzít v úvahu cenu tonerů a inkoustových cartridgí.