Jak funguje inkoustová tiskárna?

Už dávno neplatí, že inkoustová tiskárna představuje finančně náročnou nebo dokonce pomalou alternativu tisku. Současné inkoustové tiskárny jsou toho nejlepším důkazem. Dnes se díky moderním technologiím tento typ tisku může oprávněně pyšnit takovými přívlastky jako je rychlost, spolehlivost a energetická nebo provozní úspornost.

Krátký pohled do historie

Od uvedení inkoustových tiskáren na trh uběhlo již několik desetiletí. Za ten čas tyto tiskárny prošly markantním vývojem a staly se neodmyslitelnou součástí vybavení nejen kanceláří, ale i mnohých domácností.

Úspěšná éra inkoustových tiskáren se začala psát už v první polovině osmdesátých let minulého století. Do té doby nejčastěji používané jehličkové tiskárny dostaly tvrdou ránu v podobě konkurenční inkoustové tiskárny HP ThinkJet, kterou představila společnost Hewlett-Packard.

Inkoustová tiskárna s tišším provozem, nižší spotřebou a především vyšší kvalitou tisku spolu s rozšířenými grafickými možnostmi ukázala úplně nový potenciál tiskáren. Jen o trochu později představili své modely inkoustových tiskáren společnosti Epson a Dataproducts, takže bylo jen otázkou času, kdy přijde k dalším technologickým vylepšením.

Na začátku devadesátých let byly inkoustové tiskárny už na dostatečně kvalitní úrovní a navíc představovaly cenově zajímavou alternativu tisku. Vývoj samozřejmě postupoval a dnešní inkoustové tiskárny dokážou kvalitou a rychlostí tisku obstát v konkurenci laserových tiskáren.

Jak funguje inkoustová tiskárna?

Obecně princip inkoustové tiskárny spočívá ve vystřelování mikroskopických kapek inkoustu z tiskové hlavy. Předtím než se tak stane, musí být tisková hlava díky speciální pumpě naplněná inkoustem ze zásobníků (cartridge).  Pak jsou barevné kapky inkoustu pomocí trysek pod tlakem vystřelovány na papír.

Většina inkoustových tiskáren vychází při míchání barev z CMYK cartridgů (Cyan - azurová, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá a Black – černá barva). Ostatní barevné odstíny vznikají kombinací těchto základních barev. V rámci inkoustového tisku existují 3 odlišné alternativy nanášení inkoustu.

TIP:  U nás koupíte inkoustové cartridge do tiskáren.

1. Termický tisk

Při tomto způsobu nanášení je inkoust ze zásobníku barev přivedený do trysek, uvnitř kterých jsou umístěny rezistory. Ty ohřejí tisk na vysokou teplotu, v důsledku čehož dojde zároveň ke zvýšení tlaku a inkoust je následně tryskami vystřelovaný na papír. Chemické procesy se pak postarají o fixaci inkoustu.

Požadované barvy se míchají přímo na papíře překrýváním jednotlivých mikroskopických kapek nebo umisťováním kapek vedle sebe tak, že při běžném pohledu není možné rozeznat oddělené barvy. Na výsledné kvalitě tisku se pak kromě jiného podílí i hustota umístění jednotlivých kapek.

2. Piezoelektrický tisk

Piezoelektrický tisk, podobně jako termický, při nanášení inkoustu využívá k vystřelování kapek vytvořený tlak. Rozdíl je však v tom, že tlak v tomto případě není důsledkem vysoké teploty, ale vzniká působením elektrického proudu na piezoelektrický prvek. Ten se „deformuje“ a vytvořený tlak vystřeluje inkoust na papír. Inteligentní řídící jednotka tiskárny zároveň optimalizuje tvar vystřelovaných kapek tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší kvality tisku.

3. Voskový tisk

Toto nanášení inkoustu je v podstatě kombinací piezoelektrického a laserového tisku. Inkoust má voskovou konzistenci, která se nahřáním rozpustí a namíchá do požadovaného odstínu v tiskové hlavě. Po namíchání příslušného odstínu je inkoust stejně tak jako při piezoelektrickém tisku vystřelovaný pod tlakem. Tentokrát ovšem ne přímo na papír, ale nejprve na válec podobně jako je tomu při laserovému tisku. Po otisknutí papíru na válec ovšem na rozdíl od laserového tisku nedochází k zapékání inkoustu.

Která inkoustová tiskárna je nejlepší?

Při výběru tiskárny zohledňujte své reálné potřeby. Inkoustové multifunkční tiskárny využívající technologii termického tisku jsou cenově dostupné a uplatní se nejen doma, ale i v menších firmách, které nevyžadují velké objemy tisku. Tyto inkoustové tiskárny umožňují produkovat vysoce kvalitní fotografie a detailní grafiku. Tiskárny pracující na piezoelektrickém principu nebo s voskovým tiskem najdou spíše uplatnění v podnikatelském nebo průmyslovém segmentu.

TIP: Laser nebo inkoust, jakou tiskárnu pořídit?

Jaké technologické novinky přinese budoucnost tiskárny, je dnes jen těžké předvídat. Jedno je ale jisté. Každý rok se objevují stále novější technologie, které se snaží získat naší přízeň a upoutat naši pozornost. Máme se na co těšit!