Co to je tisková hlava?

Tisková hlava s mikroskopickými tryskami je důležitým komponentem inkoustových tiskáren, který je zodpovědný za přenos drobných kapiček inkoustu na papír. Současné tiskové hlavy běžně disponují 300 až 400 tryskami. Není proto divu, že tisková hlava, vzhledem k množství trysek, patří k nejkritičtějšímu nebo pokud chcete „nejzranitelnějšímu“ místu inkoustové tiskárny.

Stačí totiž několik téměř neviditelných zrnek nečistoty nebo zaschnutí inkoustu a problém v podobě ucpané tiskové hlavy je na světě. Další scénář pravděpodobně velmi dobře znáte. Tiskárna ze začátku jen občas hlásí chybovou událost. Problém se ale více méně opakuje a zhoršuje, až tiskárna přestane tisknout úplně. Předtím jste si ale určitě už i Vy sami stihli všimnout, že s vytištěným textem není něco v pořádku. Na vytištěném dokumentu se totiž obvykle objevují vynechané řádky. Než si povíme něco o problémech spojených s tiskovými hlavami a jejich možném řešení, podívejme se na konkrétní typy tiskových hlav.

Tisková hlava pro termický tisk 

Tisková hlava termické inkoustové tiskárny nanáší inkoust na papír prostřednictvím trysek vybavených rezistory. Přivedený inkoust je nimi v průběhu desetiny sekundy zahřátý přibližně na 300°C a následně pod tlakem vystřelený na papír. Termický způsob nanášení inkoustu využívají zejména tiskárny HP, Brother a Canon.

Piezoelektrické tiskové hlavy podobně jako termické využívají k vystřelování kapek inkoustu vytvořený tlak. V tomto případě ale tlak není důsledkem vysoké teploty, ale vzniká působením elektrického proudu na piezoelektrický prvek. Ten se pod napětím „tvaruje“ a vytvořený mechanický tlak přes trysky tiskové hlavy vystřeluje inkoust na papír. Piezoelektrické tiskové hlavy jsou používány v tiskárnách Epson.

Nejčastější příčiny problémů s tiskovou hlavou

Nekvalitně vytištěné dokumenty může mít na svědomí elektronika tiskárny nebo dávkování inkoustu, ale nejčastějším důvodem je právě samotná tisková hlava. Problém s tímto komponentem tiskárny vzniká tehdy, když uživatel dlouhodobě nevykoná hloubkové čištění hlavy nebo když je frekvence používání tiskárny minimální. Dva nebo tři týdny bez vytištění třeba i zkušebního dokumentu může úplně stačit k tomu, aby inkoust v tiskové hlavě zaschnul. Riziko zaschnutí inkoustu je o to vyšší, když je tiskárna umístěná v blízkosti nějakého topného tělesa.

Zmínit je ale potřeba i používání nevhodných alternativních náplní, které nemusí mít optimální složení inkoustu. Tisková hlava s mikroskopickými tryskami tak může mít při alternativních náplních problém s jejich hustotou. Výsledkem může být nejen neostrý a nekvalitní tisk, ale i poškozená tisková hlava. Použití originálních náplníse tedy zdá být nejjistějším receptem na to, jak předejít případným problémům s tiskovou hlavou.

Zaschlá tisková hlava – co dělat? 

Nejlepší prevencí, jak udržet tiskovou hlavu v pořádku, resp. jak zabránit zasychání inkoustu, je pravidelný tisk. Pokud z nějakého důvodu k zaschnutí inkoustu přece jen došlo, nezbývá Vám nic jiného než se pokusit o vyčištění tiskové hlavy. Nejprve zkuste na tiskárně spustit režim „Čištění tiskové hlavy“. Název této funkce se může lišit, proto si pro její spuštění pročtěte návod k použití.

Pokud se Vám to ani po opakovaném spuštění režimu nepodaří, bude potřeba vyměnit náplň a tím pádem i tiskovou hlavu. To je samozřejmě možné jen při inkoustových náplních, ve kterých je integrovaná tisková hlava. Tato možnost připadá v úvahu zejména u tiskáren HP.

Složitější to budete mít s tiskovými hlavami u tiskáren Epson, kde jsou tyto komponenty pevně zabudované do zařízení. Návštěvě servisního technika nebo výměně tiskové hlavy jako samostatného náhradního dílu se pravděpodobně nevyhnete. V tiskárnách Canon se sice tisková hlava nachází v zařízení, ale s jejím vytažením není nejmenší problém. Pokusit se proto můžete například i o rozpuštění zaschnutého inkoustu v mělké misce s ohřátou destilovanou vodou nebo použijte speciální přípravek k čištění tiskových hlav.