Co to je duplexní tisk (tisk na obě strany) a proč jej používat?

Duplexní tisk jsme okrajově na blogu zmínili již několikrát, ale doteď jsme této funkci nevěnovali nijak mimořádnou pozornost. Myslíme si ale, že výhody, které obecně duplexní tisk nabízí, nemůžou zůstat bez povšimnutí, proto se to dnes pokusíme napravit.

 Tím druhým je skutečnost, že duplexní tisk může méně zkušenému uživateli tiskárny znít příliš odborně a komplikovaně. I přesto, že nejde o výjimečně složitou technologii, může odrazovat od jejího používání. Pravdou ale je, že samotné pojmenování situaci neulehčuje, protože laikovi nemusí být úplně jasné, o co vlastně jde. Jednodušší teda bude, když budete kromě duplexního tisku používat i termín oboustranný tisk nebo tisk na obě strany.  

Duplexní tisk a její princip

Tisk na obě strany je samozřejmě možný jen za předpokladu, že Vaše tiskárna disponuje zmíněnou funkci. Tato technologie totiž není standardní výbavou, proto ne všechny tiskárny duplexní tisk nabízí. Pokud ale budete chtít tisknout oboustranně, možností máte více než dost. Na trhu najdete zařízení nabízející automatický oboustranný tisk nebo tiskárny vybavené ručním tiskem na obě strany. Jak to funguje?

Pokud Vaše tiskárna umožňuje automatický tisk na obě strany, máte minimálně o jednu starost méně. V počítači kliknete na položku Soubor > Tisknout, následně si v seznamu Tiskárna vyberete zařízení, které chcete použít a v části Nastavení vyberte položku Oboustranný tisk. Po odeslání příkazu se o všechno ostatní postará tiskárna. Během první fáze tisku dojde ke klasickému vytištění první strany a následovat bude automatické vrácení papíru do zásobníku s vytištěním druhé strany dokumentu. Ve druhém případě, tedy během ručního duplexního tisku, bude potřebná Vaše přímá asistence. Po vytištění první strany dokumentu musíte do zásobníku vložit papír ručně.

Jaké výhody má tisk na obě strany

Duplexní tisk významným způsobem snižuje náklady na papír, eliminuje plýtvání papírem a v konečném výsledku šetří nejen finanční prostředky, ale i přírodní zdroje. Spotřeba toneru nebo inkoustového cartridge při tisku na obě strany sice zůstává stejná, ale i v tomto směru můžete učinit určitá opatření. Například kombinace duplexního tisku s používáním alternativních tonerů nebo inkoustových cartridgí přinese až 50 % úsporu nákladů na tisk.

Kdy se rozhodnout pro tiskárnu s oboustranným tiskem?

Investice do tiskárny s technologií duplexního tisku má význam hlavně při častém a velkoobjemovém tisku. Pokud tedy tisknete spíše příležitostně a jen malé množství dokumentů, zvažte, zda se Vám vynaložené finanční prostředky na zařízení s tiskem na obě strany vůbec někdy vrátí. V každém případě ale stále platí, že tiskové náklady si můžete snižovat alespoň kvalitními kompatibilními tonery.

Jak zjistit, zda moje tiskárna umožňuje tisk na obě strany?

Tato otázka je úplně na místě, pokud jste možná do teď ani netušili, co je to duplexní tisk a jste majitelem starší tiskárny. V podstatě máte 2 jednoduché možnosti. Pokud jste si odložili dokumentaci týkající se tiskárny, stačí se podívat do uživatelské příručky. Teoreticky byste ale mohli parametry tiskárny zjistit i na internetu. Pokud nepomohla ani tato alternativa a nevíte si rady, zkuste vyhledat vlastnosti tiskárny. Klikněte na položky Soubor > Tisk, v seznamu Tiskárna vyberte Vaše zařízení a klikněte na Vlastnosti tiskárny. Pokud se objeví možnost Oboustranný tisk, máte vyhráno, Vaše zařízení podporuje tisk na obě strany.