10 tipů, jak snížit náklady na tisk a spotřebu papíru ve školách


V současném době z ekonomického hlediska se všechny školy snaží najít způsoby, jak ušetřit, aniž by byly ohroženy vzdělávací standardy. Materiálové zdroje jsou přirozeně prvním místem, kde se hledají možnosti úspory peněz. Na jednu školu se ročně spotřebuje až 1 milion listů papíru (není zahrnuto kopírování). Jak tomu předejít? 
Představíme Vám 10 způsobů jak tento problém vyřešit!
1) Vybírejte ekonomickou tiskárnu

Je snadné vybrat tiskárny na základě tvrzení výrobců o rychlosti a kvalitě, ale pokud chcete snížit náklady, musíte zvážit další funkce. Nejprve musíte prozkoumat, jak drahá je výměna inkoustových kazet a zda jsou k dispozici vysokokapacitní verze. Standardní kazety mohou stát méně, pokud jde o počáteční náklady. Ale vysokokapacitní kazety vám umožní vytisknout více stránek a pro školy, kde bude denně vyžadováno velké množství tisku, mohou být velkokapacitní kazety i o cca 30% levnější. Musí být barevná nebo postačí černobílá tiskárna? Ty jsou nejen levnější na nákup, ale také vám ušetří peníze, pokud jde o výměnu inkoustových kazet. Kromě toho, jak energeticky účinná je tiskárna? Tiskárna s nižší spotřebou energie ušetří vaší škole peníze na účtech za elektřinu. 

Další rady ohledně výběru správné tiskárny pro vaše tiskové potřeby naleznete v našem článkuJak nejlépe vybrat tiskárnu domů a do kanceláře?

2) Porovnejte kvalitu papíru s kvalitou dokumentu

Silné, vysoce kvalitní papíry pro inkoustové a laserové tiskárny jsou skvělé, když potřebujete udělat dojem, ale jejich každodenní používání není nákladově efektivní. Papír se dodává v různých kvalitách, obvykle od 60 g/m2 do 160 g/m2. I když papír s gramáží 60 g/m2 nebude poskytovat výsledky stejné čistoty jako papíry vyšší třídy, je naprosto dostačující pro většinu každodenního tisku ve školách a jeho nákup je mnohem levnější. Z výzkumného hlediska se vyplatí spíše přechod na 60 g/m2 místo 100 g/m2 pro každodenní použití, který vám může ušetřit 47 % nákladů na papír. 

3) Nastavení k přístupu tisku

Nastavení jednotlivých uživatelských profilů na školním počítači je super nápad, pokud chcete ušetřit peníze. Vzhledem k tomu, že každý učitel a student se budou muset přihlásit samostatně, budou administrátoři schopni identifikovat hlavní viníky, kteří tisknou příliš rychle! V dnešní době mnoho softwaru pro správu, který školy používají, také umožňuje omezit množství, které může jednotlivec nebo skupina vytisknout. Zvyšování povědomí o tom, že neomezené tiskové zdroje nejsou k dispozici, sníží plýtvání, protože všichni uživatelé budou před tiskem pečlivě kontrolovat své dokumenty, zda nemají chyby. Učitelé mohou také sledovat tiskovou aktivitu studentů tím, že povolí nebo zakáže přístup tiskárny do určitých tříd nebo jednotlivců.


4) Vždy nejprve zkontrolujte náhled tisku

Náhled tisku je účinný a často nevyužívaný nástroj pro úsporu peněz. Ukazuje vám, jak přesně bude dokument vypadat, když je vytištěn, takže usnadňuje výběr pouze částí, které potřebujete vytisknout, a nikoli celého dokumentu, pokud jej skutečně nepotřebujete. Pokud například tisknete zdrojový materiál přímo z webové stránky, umožní vám to zkontrolovat, zda budete tisknout prázdné stránky, na jejichž konci bude pouze webová adresa! Umožňuje také určit, zda opravdu potřebujete barvu v tištěné verzi, nebo zda bude stačit černobílý.


5) Zvážení digitálního předtisku


S dnešním pokrokem v digitální technologii není spotřeba papíru taková, jako tomu bylo v minulosti. Vedení studentů k přechodu na digitální média může výrazně snížit spotřebu papíru a náklady na tisk. Mezi způsoby, jak toho dosáhnout, patří:

  • Umožněte studentům posílat své zprávy a úkoly emailem, nikoli je odevzdávat na papíře. Učitelé jej pak mohou označit online a odeslat e-mailem zpět, aby zcela vyloučili potřebu tisku
  • Nové technologie, jako je cloudové úložiště, mohou být skvělým řešením, zejména pro skupinové projekty, protože umožňují ukládání a sdílení dokumentů mezi více uživateli online. Všichni uživatelé s oprávněním pak mohou upravovat dokumenty na svých počítačích bez nutnosti použití papíru


6) Tiskněte oboustranně

Téměř všechny dnešní tiskárny mají nastavení Duplex, které umožňuje tisk na obě strany papíru. I když to nebude vhodné pro všechny dokumenty, jako jsou dopisy, pro každodenní tisk ve třídě je to jednoduchý a efektivní způsob, jak ušetřit peníze, protože pokud se použije pro většinu dokumentů, může snížit vaše náklady na papír téměř o 50 %. Nastavení všech tiskáren na Duplex jako výchozí nastavení je snadné a nebude trvat dlouho a může vaší škole ušetřit spoustu peněz. Vyplatí se také ušetřit papír, který byl dříve vytištěn na jedné straně a již není potřeba, protože rub lze použít jako papír na dopisy.


7) Tiskněte více stránek na list


Většina softwarových balíčků, včetně Microsoft Word a Adobe Acrobat, má nastavení, které umožňuje umístit dvě nebo dokonce čtyři stránky textu na jeden list papíru. Aktivace tohoto nastavení může zdvojnásobit úsporu tisku nebo více, přičemž text bude stále čitelný. Pokud ve třídě používáte hodně snímků z aplikace PowerPoint a tisknete je jako materiály žákům, vyberte možnost - chci tisknout jako podklady místo snímků. Tím se automaticky vytiskne šest snímků na stránku namísto jednoho. Tato jednoduchá změna v kombinaci s oboustranným tiskem může vést až k 92% úspoře spotřeby papíru.


8) Zmenšete velikost písma


Zmenšení velikosti písma, které používáte pro dokumenty, je velmi jednoduchý způsob, jak ušetřit vaše školní peníze, protože přirozeně, čím menší písmo, tím méně papíru a inkoustu spotřebuje. Přechod z dvanáctibodového písma na deset způsobí překvapivý rozdíl, a přitom bude stále dokonale čitelný. Také stojí za zvážení, jaké písmo používáte jako výchozí. Některá písma kvůli své tloušťce spotřebují více inkoustu a papíru než jiná. Nejekonomičtější písmo je Times New Roman, které v průměru produkuje o 44 % více výtisků z inkoustové kazety než Verdana. Century Gothic také vyšel dobře, používá méně inkoustu než Times New Roman, ale jeho široká písmena znamenají, že používá více papíru, takže celkově byl Times New Roman nejlepší volbou.9) Tisk v režimu koncept

Nastavené tiskárny na koncept jako výchozí nastavení výrazně sníží spotřebu inkoustu, aniž by se výrazně snížil vzhled základních dokumentů. Automaticky snižuje rozlišení, při kterém tiskne dokumenty, na 300 dpi, což je naprosto dostačující pro každodenní tisk ve třídě. Název se u jednotlivých výrobců liší – může se jmenovat „Úspora toneru“ nebo „Úspora“, ale obvykle jej naleznete na kartě „Papír/Kvalita“ v části „Vlastnosti“ v nastavení tiskárny. Další bonus k tisku konceptu je, že může také zvýšit rychlost tisku!


10) Tiskněte černobíle


Potřebujete Váš dokument opravdu vytištěný barevně, nebo vám postačí černobílý? Barevný tisk může stát až 10krát více než černobílý, protože barevné kazety jsou dražší než černé. Chcete-li ušetřit maximální množství peněz, vyplatí se nastavit tiskárnu tak, aby tiskla vše černobíle.


Denisa z CDRmarket.