Jak nejlépe vybrat tiskárnu domů a do kanceláře?

Stejně jako počítače, i tiskárny se stále více stávají neodmyslitelnou součástí technologického vybavení domácností. Bez ohledu na to, zda jde o tisk fotografií, oblíbených receptů, pracovních dokumentů či domácích úkolů dětí, jejich užitečnost každým dnem roste. Pokud i vy zvažujete koupi tiskárny do domácnosti nebo kanceláře, poradíme vám, jak vybrat tu správnou.

Zjistěte, k čemu budete tiskárnu nejčastěji používat

I když se základní technologie pro tiskárny za posledních pár let nijak výrazně nezměnila, výrobci neustále uvádí na trh inovovaná zařízení s přidáním nových funkcí. Přitom ve skutečnosti stále existují pouze dva druhy tiskáren - laserové a inkoustové. Vzhledem k širokému výběru možností ale může být obtížné vybrat si tiskárnu, která by plně vyhovovala vašim potřebám a rozpočtu. Abyste svého výběru později nelitovali, měli byste před koupí zvážit následující skutečnosti.

Tiskárny jsou kategorizovány, cenově zařazeny a funkčně optimalizovány pro různé účely. Zatímco některé tisknou kvalitní fotografie, jiné se spíše hodí k tisku dokumentů nebo nabízí různé multifunkce. I domácí tiskárny jsou navrženy jinak než ty kancelářské, u kterých je objem tisku mnohem vyšší. Abyste si tedy usnadnili rozhodování, měli byste mít jasno v tom, k jakému účelu tiskárnu potřebujete.

Podívejte se na výhody, které tiskárny nabízí

Existuje několik způsobů, jak odeslat data k tisku do tiskárny, přičemž většina z nich používá standardní připojení pomocí USB kabelu z počítače. Pokud však obvykle tisknete větší objemy, například spoustu fotografií, pak byste měli zvážit tiskárny, do kterých můžete přímo vložit paměťové karty z fotoaparátu nebo smartphonu.

Některé tiskárny jsou zase vybaveny malým displejem, který umožňuje zobrazit, případně upravit ukázku fotografie před samotným vytištěním. Jiné tiskárny lze připojit k Wi-Fi. Znamená to, že pokud tiskárnu připojíte k domácí Wi-Fi, můžete tisknout z libovolného počítače, který je připojený k internetu.

Zohledněte také výměnu tonerů nebo inkoustů

Domácí tiskárny, které se používají k tisku malých objemů, obvykle nejsou příliš drahé, protože se jedná o jednorázový nákup. Další výdaje však představují náklady na originální nebo kompatibilní inkoustové cartridge či tonery pro inkoustové nebo laserové tiskárny. Před zakoupením si proto nezapomeňte zkontrolovat cenu a výtěžnost (počet vytištěných stran na cartridge) kazet a toneru, neboť tyto náklady se budou opakovat. Drahé inkoustové kazety, které je třeba často vyměňovat, mohou v konečném důsledku stát mnohem více než nová tiskárna.

Inkoustová versus laserová tiskárna

I když oba typy tiskáren mají své výhody i nevýhody, vše závisí na vašich potřebách a rozpočtu.

Inkoustová tiskárna

  • Nabízí sytější barvy a je i levnější. Pokud tedy chcete tisknout hlavně fotografie, nejlepší volbou bude inkoustová tiskárna.
  • Musíte ovšem počítat s tím, že inkoustová tiskárna je obvykle pomalejší než laserová.
  • Kromě toho se u ní mohou vyskytnout problémy s kalibrací, zaseknutím trysek nebo únikem inkoustu z kazet.
  • Další nevýhodou je fakt, že kazety mají omezenou životnost, protože inkoust zasychá, i když se nepoužívají.

Laserová tiskárna

  • Vyniká rychlostí a nízkými náklady na stránku.
  • Pokud hledáte tiskárnu pro tisk velkých objemů dokumentů, vhodnou volbou bude černobílá laserová tiskárna.
  • Kromě toho laserové tiskárny obvykle nevypadají tak dobře jako inkoustové tiskárny, jsou větší, těžší, spotřebovávají více energie a navíc jsou i dražší.
  • Jsou schopny tisknout velké množství dokumentů v krátkém čase bez nutnosti časté výměny kazet.
  • Toner do laserové tiskárny, ale i samotná laserová tiskárna, sice stojí více než inkoustová tiskárna, ale pokud tisknete v kanceláři mnoho dokumentů, jsou z dlouhodobého hlediska cenově dostupnější a efektivnější volbou. Navíc tyto náklady lze ještě snížit, pokud se rozhodnete pro kompatibilní tonery.

Multifunkce zvyšují využití tiskárny

K domácímu použití doporučujeme také inkoustovou multifunkční tiskárnu, protože ji můžete využít i ke skenování nebo kopírování, což je velmi pohodlné. Pokud potřebujete tiskárnu do malé kanceláře, jistě oceníte laserové zařízení nabízející několik multifunkcí, které se vyznačují nízkými provozními náklady a zároveň nabízí maximální využití.