Výhody a nevýhody inkoustové tiskárny

Všechny typy tiskáren mají své silné stránky, ale i slabší místa. Dnes se podíváme na výhody a nevýhody inkoustových tiskáren, které navzdory konkurenci laserových tiskáren dlouhodobě vedou v žebříčku nejprodávanějších zařízení.

Čím si vás získá inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny jsou často vyráběny v multifunkčním provedení, takže kromě tisku budete moci zařízení využívat ke kopírování i skenování. Moderní inkoustové tiskárny ale obecně nabízí i další důležité funkce, které se uplatní při plnění běžných domácích tiskových úloh i při náročnější kancelářské práci. Podporují zároveň množství inovativních technologií a aplikací, které samotný proces tisku výrazným způsobem zjednodušují a v konečném důsledku i zrychlují.

Inkoustová tiskárna samozřejmě umožňuje pohodlný tisk ze smart zařízení, díky čemuž dokážete zadávat tiskové úlohy z mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku z kteréhokoli místa budovy a nemusíte být přitom připojeni ani do sítě. Inkoustové tiskárny jsou pověstné svým kompaktním provedením, takže na Vašem pracovním stole, nebo polici budou zabírat jen minimum místa a při plnění jiných pracovních úkolů Vás nebudou nijak omezovat. Společným rysem všech inkoustových tiskáren je ale hlavně nízká cena a kvalitní tisk s ostrým textem a zářivými barvami.

Výhody inkoustové tiskárny v kostce:

 • příznivá pořizovací cena,
 • i ty nejlevnější modely nabízí skenování a kopírování,
 • přitažlivý design, malé rozměry,
 • možnost černobílého i barevného tisku,
 • vysoká kvalita tisku fotografií,
 • vysoká kvalita tisku textových či grafických dokumentů,
 • zařízení hravě zvládne potisk CD / DVD,
 • problémem není tisk na magnetické a samolepící papíry,
 • inkoustová tiskárna si poradí s klasickým rozměrem kancelářského papíru A4 stejně dobře jako s jinými formáty médií.

Nevýhody inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny nejsou nejvhodnější alternativou pro frekventovaný tisk s vyššími objemy výtisků. K takovému tisku se hodí spíše laserové tiskárny. Inkoustové tiskárny se často spojují s vyššími náklady na tisk a možná jste slyšeli i o jejich náročnější údržbě kvůli možnému zaschnutí inkoustu v tiskových hlavách. Tyto nevýhody jsou ale v současnosti eliminovány na minimum. V prvním případě cenově dostupnými kompatibilními inkoustovými kazetami, se kterými jste schopni tisknout ve vysoké kvalitě za vynikající cenu všechny dokumenty a fotografie. Během tisku můžete využívat také ekonomické režimy provozu, které sníží spotřebu inkoustu.

V druhém případě, tedy v souvislosti se zasycháním inkoustu, se můžete s problémem jednoduše vypořádat pravidelným tiskem a používáním originálních inkoustových náplní. V úvahu přichází také čisticí funkce tiskárny.

Nevýhody inkoustové tiskárny v kostce:

 • vhodná spíše pro občasný tisk, resp. pro malý a střední objem tisku,
 • zpravidla vyšší náklady na tisk, cena tisku se odvíjí od typu náhradních náplní,
 • ve srovnání s laserovými tiskárnami častější výměna inkoustových náplní,
 • vyšší riziko vysychání inkoustu,
 • náročnější údržba spojena s vysycháním inkoustu, který může ucpat trysky tiskové hlavy, menší voděodolnost inkoustu,
 • inkoustové výtisky vystaveny působení přímých slunečních paprsků obvykle po nějakém čase vyblednou.

Stručné resumé

Při pohledu na konkrétní výhody i nevýhody zařízení je zřejmé, že inkoustové tiskárny se uplatní především v domácnostech, ale pozornosti by neměly ujít ani menším či začínajícím firmám. V domácnosti nebo ve firemní kanceláři se dokáží stejně dobře uplatnit samostatné inkoustové tiskárny jako multifunkční zařízení, které kromě tisku zvládnou skenování a kopírování.

Výběr správné tiskárny se samozřejmě musí odvíjet pouze od Vašich reálných potřeb a očekávání, takže zvažte své individuální požadavky a podle nich se rozhodněte pro inkoustovou nebo laserovou technologii tisku. Rozhodování Vám může usnadnit náš příspěvek jak správně vybrat tiskárnu.