Vybíráme tiskárnu do domácnosti (průvodce)

Informace dnes hýbou světem. V záplavě různých informací se ale člověk dokáže stále hůře orientovat. A platí to i pro oblast tiskárenské techniky. Vybrat si tu správnou tiskárnu do domácnosti může být o to těžší, když se podíváme, jaká široká nabídka těchto zařízení je v současnosti na trhu.

Sami jsme před výběrem tiskárny už párkrát stali, proto z vlastní zkušenosti víme, že opravdu bylo z čeho vybírat. V následujících řádcích se Vám proto pokusíme přinést několik užitečných rad, jak byste měli vybírat tiskárnu do domácnosti.

Základní jednoúčelové modely tiskárny, multifunkční inkoustové nebo laserové zařízení vybavené sofistikovanými technologiemi nebo tiskárny schopné vysokého pracovního nasazení. V podstatě každé ze zmíněných zařízení může splňovat Vaše očekávání. Aby tomu opravdu tak bylo, bude vhodné, když si před výběrem ujasníte, jaký účel bude ve Vaší domácnosti plnit.

Tiskárna do domácnosti – před jejím výběrem si stanovte priority

Obecně se při výběru tiskárny do domácnosti doporučuje zohlednit plánovanou frekvenci tisku a objem tisku. Tedy jak často budete tisknout a kolik stránek denně v průměru bude muset projít Vaší tiskárnou. Jiné nároky nebo požadavky budete mít na tiskárnu do domu v případě, že budete tisknout jen sporadicky a jiné, když tiskárna bude muset pravidelně zvládat Vašemu vysokoškolákovi vychrlit desítky stránek skript.

Dále bude vhodné zvážit, jestli budete preferovat jen černo-bílý tisk nebo chcete tisknout i barevné, grafické dokumenty, případně fotografie z rodinných oslav a společných dovolených. Zamyslet byste se měli i nad funkčností tiskárny. Možná ne hned, ale později se totiž může kromě tisku docela hodit tiskárna do domácnosti s možností skenování nebo kopírování dokumentů.

Po určení priorit a očekávání od Vaší nové tiskárny tak budete moci vyloučit ta zařízení, která byste vzhledem k Vašim konkrétním potřebám kupovali zbytečně.

Jaká tiskárna do domácnosti je tedy pro mě vhodná?

Podle účelu může být odpověď na otázku poměrně jednoduchá. Obvykle totiž uživatelé tiskáren můžeme rozdělit do dvou standardních kategorií nebo pokud chcete skupin.

První skupina používá tiskárny v domácnosti spíše výjimečně a tiskne barevně i černo-bíle. No a ve druhé skupině jsou uživatelé, kteří tisknout téměř denně a větší objemy hlavně černo-bílých dokumentů.

Pokud tedy tisknete příležitostně nebo jen nutné doklady, přičemž využíváte černo-bílý i barevný tisk, nemáte co řešit. Sáhněte po inkoustové tiskárně. Tiskárna do domu s touto technologií je navíc vyráběna v multifunkčním provedení, takže ji můžete využít i ke skenování nebo kopírování dokumentů.

V případě frekventovaného a velkoobjemového tisku bude ideální laserová tiskárna. Tato zařízení se vyznačují rychlým a ekonomickým tiskem. Podobně jako inkoustové, i laserové tiskárny jsou k dostání v multifunkčním provedení. Samostatnou kapitolou jsou pak uživatelé, kteří si chtějí vytisknout kvalitní fotografie. Pro ty se hodí sublimační tiskárna nebo inkoustová tiskárna.

Zvažte výdaje na tisk

Bylo by velkou chybou myslet si, že koupí tiskárny Vaše výdaje končí. V některých případech jsou následné finanční položky za náplně vyšší zátěží pro rodinný rozpočet než koupě samotné tiskárny.

Znovu se tedy dostáváme k důležitosti zvážení zmíněného objemu tisku. Možnou kompenzací by ale mohlo být používání alternativních náplní, které jsou za jistých okolností vhodnou alternativou originálních cartridgí. Samozřejmě za předpokladu, že sáhnete po kvalitních náplníchZa úvahu ale stojí i svépomocné naplnění cartridge. Pokud Vás tato možnost oslovila, přečtěte si náš článek s návodem Jak naplnit cartridge.

Podívejte se na další schopnosti tiskárny

Při výběru můžou rozhodovat i takové detaily jako je oboustranný tisk nebo funkce přímého tisku nebo tisku k okraji papíru. Z nich ale zdůrazníme hlavně oboustranný tisk, který významným způsobem přispívá k úspoře papíru, proto by měl být jedním z rozhodujících kritérií při výběru tiskárny.

Podobně na tom je i možnost bezdrátového připojení tiskárny k místní počítačové síti. Prostřednictvím Wi-Fi tiskárny tak můžete komfortně tisknout grafické nebo textové dokumenty z jakéhokoliv počítače, notebooku, smartfonu nebo tabletu v domě. A co je důležité, tisknete z kteréhokoliv místa v době, aniž byste museli být v blízkosti tiskárny. Mimochodem Wi-Fi tiskárnám jsme věnovali samostatný článek. Pokud Vás toto téma zajímá, přečtěte si 4 důvody, proč domů potřebujete Wi-Fi tiskárnu.

Vítěze dnes nevyhlásíme

Z pochopitelných důvodů není možné jasně určit, jakou tiskárnu si máte vybrat. Požadavky na tiskárnu jsou totiž individuální a individuální bude i rozhodnutí. Při výběru tiskárny se ale pokuste zohlednit všechna Vaše očekávání a nedělejte kompromisy. Vyberte si takovou tiskárnu domů, která se bude nejvíce přibližovat Vašim skutečným potřebám.