Tiskněte kvalitní textilní štítky, které vás budou vhodným způsobem reprezentovat

Textilní etikety plní několik funkcí. Nesou jméno výrobce, označují původ výrobku, velikost, materiálové složení či způsob údržby. Aby vydržely v nezměněném stavu i v náročnějších podmínkách, vyrábějí se z prvotřídních materiálů a s použitím speciálního tisku.

Textilní štítky mají široké využití

Pokud se pohybujete ve sféře textilního průmyslu, pak vám je uplatnění textilních štítků dobře známé. Používají se k označování oděvů a dalších výrobků s textilním složením, přičemž umožňují potisk všech potřebných informací o výrobku a výrobci (např.: logo společnosti, složení materiálu, velikost, symboly na praní, žehlení, čárový kód a QR kód). Vyrábějí se z kvalitních a nesmyvatelných materiálů.

Výrobci textilu je všívají buď do průkrčníku, nebo švu na boční straně výrobku. Mezi charakteristické vlastnosti textilních etiket potištěných TTF páskami nebo páskami určenými na tepelnou ražbu (hot stamp) patří vysoká odolnost při standardním, chemickém i kamenném praní. Ta je zaručena právě speciálním tiskem v termotiskárnách, které využívají tepelnou ražbu.

Jaké materiály se používají pro výrobu textilních štítků

Textilní štítky se vyrábějí speciálním potiskem textilních stuh, které jsou zhotoveny ze saténu nebo nylonu. Mezi těmito dvěma druhy látek existují určité rozdíly:

  • Saténová stuha - tento materiál je jemnější, má lesklý povrch a je vhodný pro aplikaci v oděvech, které jsou v přímém kontaktu s pokožkou.
  • Nylon - je tvrdší než satén, vyznačuje se matným povrchem, používá se na vrchní části oděvu, batohy, pouzdra apod.

Jak vypadá výroba textilních štítků

Na potisk textilních etiket a štítků termotransferovými (TTR) tiskárnami se používají fólie s vrstvou materiálu citlivého na teplo (TTR fólie), který se na tištěné médium přenáší tlakem po roztavení termohlavou tiskárny. TTR fólie je známá také jako TTR ribbon, indigová páska, film pro přenos tepla či barvicí páska a slouží jako tiskové médium do termotransferových tiskáren.

Technologie termotransferového tisku na textil využívá přenos barvy z nosiče (pásky nebo fólie) na daný textil pomocí tepla. Termotransferová hlava lokálně roztaví barvu, která se pod tlakem přenese na textil nebo médium (termotransfer). Jako nosič barvy slouží tenká fólie z vinylu nebo plastu se šířkou odpovídající šířce textilní pásky, na kterou se tiskne. Samotná fólie je navinuta na roli. Lokálním nahřátím se barva z fólie přenese na papír a použitá fólie s minutovou barvou se navíjí na druhou roli. Tyto tiskárny se vyznačují malým rozlišením a často bývají doplněny vyřezávacím plotrem, který vytištěné štítky hned ořízne. Nabízejí také možnost použít nestandardní barvy, s jakými běžné tiskárny nedokážou pracovat.

Typy termotransferových fólií

Podle základního materiálu je můžeme rozdělit do tří skupin:

  • Wax (vosk) - tento typ je určen pro obecné použití. Vyznačuje se jednoduchou aplikací, vysokou rychlostí a nízkou teplotou tiskové hlavy. Uplatní se při tisku textů, čárových kódů a papírových etiket.
  • Wax-Resin (vosk-pryskyřice) - tato kombinace spojuje výhody obou typů termotransferových pásek - páska je vysoce kvalitní a odolná vůči mechanickému otěru. Hodí se pro dotisk od hrubého nekótovaného papíru až po hladké syntetické povrchy. Běžně se využívá na tisk čárových kódů, textů a grafiky.
  • Wax-Resin/vosk-pryskyřice - Near Edge - pásky jsou určeny pro tiskárny se šikmou hlavičkou. Mezi jejich výhody patří dobrá odolnost vůči mechanickému otěru a přesvědčivá kvalita tisku i při vysokých rychlostech.
  • Resin (pryskyřice) - díky pryskyřicovému základu jsou tyto pásky odolné i vůči největším mechanickým a chemickým vlivům. Jsou ideální na syntetické materiály (PP, PE, PET, atd.).

Charakterizuje je vysoká kvalita tisku a maximální odolnost vůči mechanickému otěru, teplotě do 300 °C (na PA materiálu), páře či různým chemickým látkám, jako jsou např. motorová paliva a oleje, nemrznoucí směsi, přípravky s obsahem amoniaku a podobně. Doporučujeme ji především na tisk čárových kódů, textilních stuh, textů a grafiky.

Rozdělení TTR pásek podle návinu

V závislosti na typu tiskáren kotoučových etiket rozlišujeme odlišné provedení a návin termotransferových pásek:

  • Návin "IN" - představuje typ návinu, při kterém se pigment nachází na vnitřní straně fólie
  • Návin "OUT" - označuje způsob návinu, kde je pigment umístěn na vnější straně fólie