Proč některé tiskárny tisknou bez náplní?

Tiskárny štítků a štítkovače, stejně jako mobilní či pokladní tiskárny, patří k zařízením, u kterých budete inkoustové cartridge nebo tonery hledat marně. Důvod je prozaický. Jde totiž o termotiskárny, které pracují na zcela jiném principu než klasické tiskárny, proto se obejdou bez jakýchkoliv náplní.

Dvě podoby termotisku, tisková hlava v hlavní roli

Tisková hlava s mikroskopickými tryskami hraje důležitou roli u inkoustových tiskáren, kde zodpovídá za přenos drobných kapiček inkoustu na papír, ale jak jsme to již naznačili, významné role se ujme i v rámci termotisku. Tisková hlava určená k termotisku je vybavena množstvím polovodičových topných tělísek, která se přechodem elektrického proudu zahřívají, přičemž při přímém kontaktu s citlivou vrstvou papíru mění jeho barvu (dojde k jeho zčernání).

Přímý tisk na speciální termocitlivý papír, známý také jako Direct Thermal, nabízí několik výhod. Jednoduchost obsluhy, tichý provoz, spolehlivost tisku a absence náplně jsou pouze zlomkem jeho předností. Termotiskárny s přímým tiskem dokážou potěšit kompaktními rozměry i nízkou hmotností, velkým lákadlem je jejich atraktivní cena. Ovšem i tato zařízení, stejně tak jako všechno ostatní na tomto světě, mají i své slabší stránky.

Při přímém termotisku se neobejdete bez použití speciálního termopapíru a limitující může být také možnost pouze černobílého tisku. Termocitlivý papír je navíc choulostivý na světlo a teplo, což vyžaduje vyšší pozornost při skladování, a kromě toho jeho citlivost má vliv i na životnost potištěných etiket. Tiskárny s přímým tiskem jsou však pouze jednou alternativou termotisku. Tou druhou jsou termotransferové tiskárny.

Stejná metoda, rozdílná média i výsledky

Termotransferové tiskárny, podobně jako Direct Thermal tiskárny, nepotřebují tonery ani inkoustové cartridge. Princip tisku je v podstatě stejný jako při přímém tisku až na jeden detail. Mezi tiskovou hlavou s polovodičovými topnými tělísky je tentokrát umístěna speciální termocitlivá páska, která v důsledku tepla zabarví médium, na které chcete tisknout.

Médiem může být běžný kancelářský papír, štítky, plastové karty a jiné materiály. Dobrou zprávou je také fakt, že technologie termotransferového tisku umožňuje i barevný tisk. Výtisky snesou i ta nejpřísnější kritéria na kvalitu a odolnost, ale tyto jejich atributy spolu s možnostmi uplatnění si stručně rozebereme v následujících řádcích.

Termotiskárny se uplatní všude, včetně obchodů a průmyslu

Ať už si to uvědomujeme, nebo taky ne, s termotiskem v podobě účtenek za nákup nebo služby přicházíme do kontaktu prakticky dennodenně. Využití termotiskáren je však mnohem pestřejší než si vůbec dokážeme představit.

Ukázkovým příkladem jsou tiskárny štítků, které prokazují spolehlivé služby elektrikářům, telekomunikačním montérům a dalším pracovníkům v průmyslových odvětvích, ale své uplatnění najdou i v kancelářích, zásilkových firmách, v nemocnicích nebo přepravních službách a neztratí se ani v e-shopech či v gastronomických provozech.

Při požadavcích na vysokou odolnost a trvanlivost je potřeba upřednostnit tiskárny vybavené termotransferovou technologií tisku, protože etikety potištěné tiskárnami s přímým tiskem mohou mít v důsledku působení slunečního záření nebo nevhodného skladování problémy s čitelností textu. Bylo by však velkou chybou myslet si, že termotiskárny s přímým tiskem budou tahat za kratší konec provazu.

Štítky potištěné Direct Thermal tiskárnami jsou dobrým řešením při označování výrobků nebo produktů s rychlou, nenáročnou přepravou nebo s kratší životností. Kromě obchodů a přepravních společností se tedy dokážou uplatnit i v mlékárenském, masném či jiném odvětví potravinářského průmyslu.