Proč dochází k zablokování kompatibilních náplní

Zablokování náplně z důvodu jejího nerozpoznání není tak vzácné, jak si možná myslíte. Pokud tedy používáte kompatibilní toner a přesto došlo k jeho zablokování, může být jediným řešením aktualizace ovladače firmwaru tiskárny. V dnešním článku vám prozradíme, proč k takové situaci vlastně dochází a co můžete udělat, abyste se jí úspěšně vyhnuli.

Jaké typy tonerů známe

Pokud si vybíráte náplň do své tiskárny, máte na výběr z těchto možností:

  • Originální tonery - jsou od konkrétních výrobců tiskáren, takže i přesto, že jsou stoprocentně spolehlivé, v porovnání s ostatními jsou poměrně drahé.
  • Repasované tonery – jde o původní, originální tonery a inkoustové kazety, do kterých se doplnila spotřebována barva. Jde o ekologický postup, jelikož se tyto kazety nevyhazují, ale opětovně používají.
  • Kompatibilní tonery – na první pohled vypadají jako originální, avšak vyrobili je nezávislí výrobci, tudíž jsou cenově mnohem dostupnější.

Proč dochází k zablokování toneru

Zablokování kompatibilního toneru určitě není jen tak náhodné. Stojí za ním totiž nízká pořizovací cena, kvůli které originální výrobci přichází o zisk z prodeje svých tonerů. Právě proto vyvíjejí různé způsoby, jak zabránit používání takových kompatibilních tonerů, například i zablokováním náplně. Principem takového zablokování toneru je aktualizace ovladače tiskárny (tzv. firmwaru). Firmware je vlastně software, který podle zadaných tiskových dat provede tisk - v požadovaném množství kopií a ve stanovené kvalitě.

Každá tiskárna tedy disponuje svým vlastním firmwarem, který výrobci na pravidelné bázi aktualizují. Díky automatické aktualizaci se zvyšuje zabezpečení tiskárny a dochází také k úpravě různých komunikačních protokolů. Zároveň však může dojít k situaci, kdy váš kompatibilní toner přestane fungovat. Důvodem je právě zmiňovaná aktualizace, která změnila program tak, aby umožňoval funkčnost a používání při tisku výhradně originálních tonerů.

Co můžete udělat, abyste tomu předešli?

Uvedený problém poznáte zcela jednoduše. Signálem o tom, co se stalo, bude jednoznačné upozornění "toner nebyl rozpoznán", resp. hlášení o nedostatku barvy a to i tehdy, když máte kompatibilní toner plný. Abyste tomu zabránili, můžete se pokusit o následující:

  • Zpětné vrácení firmwaru na verzi před jeho aktualizací (označuje se také jako tzv. downgrade) - jeho nevýhodou je však snížení bezpečnosti, proto se po spotřebování toneru vraťte k aktualizované verzi.
  • Zablokování aktualizace firmwaru - jde o řešení, které můžete použít pouze v době ještě před jeho aktualizací.

Výrobci kompatibilních tonerů jsou vynalézaví

Pokud používáte kompatibilní náplně pravidelně, pravděpodobně vás potěší informace, že jejich výrobci si dokázali poradit i ve zmíněné situaci. Důkazem toho je fakt, že jsou schopni inovovat své kompatibilní inkoustové tonery tak, aby vyhovovaly novým aktualizacím a uvést je na trh již během několika týdnů až měsíců. Nejnovější zakoupené kompatibilní tonery tak pravděpodobně budou spolupracovat i s aktuální verzí firmwaru ve vaší tiskárně.