Naučte se, jak rozeznat originální náplně do tiskárny od těch falešných

Falešné kazety představují pro tiskárnu vážná rizika a hrozby. Na rozdíl od originálních náplní mohou poškodit hardware tiskárny a způsobit nepříjemné zdržení pracovních procesů. Proto se před použitím nové náplně do tiskárny raději vždy ujistěte, že se nejedná o padělek. Jak jej poznáte, vám prozradíme v našem článku.

Které náplně do tiskárny jsou falešné

Padělky a opakovaně plněné kazety a tonery rozhodně nejsou totéž. Repasované náplně jsou totiž vyprázdněné a znovu naplněné kazety a tonery nabízené pod vlastní značkou, kdežto padělané náplně do tiskárny jsou nekvalitní napodobeniny nabízeny v originálních krabicích.

Tyto nekvalitní cartridge jsou vyráběny tak, aby vypadaly jako pravé a ke zmatení uživatelů jsou nelegálně nabízené k prodeji pod značkovými názvy. Naštěstí se na základě určitých znaků dají odhalit a vy se jim tedy můžete širokým obloukem vyhnout.

Originální tiskové kazety vs. falešné náplně

Možná se to na první pohled ani nezdá, ale výhody nákupu originálních tiskových kazet zdaleka převažují nad zdánlivými úsporami vyplývajícími z koupě falešných výrobků. Originální tisková kazeta totiž vyniká mnohem vyšší kvalitou a kromě toho zajišťuje i spolehlivý výkon během celé své životnosti.

Nevýhody falešných tiskových kazet spočívají hlavně v tom, že v porovnání s originálem rozhodně nevyprodukují stejné množství výtisků. Kromě toho je jejich kvalita výrazně nižší. Co je ale nejhorší, pro opakované pokusy tisku mrháte nejen časem, ale i papírem.

Falzifikáty se velmi podobají originálům

Ne vždy je to snadná úloha. Výrobci falešných kazet do tiskáren si dají záležet na tom, aby byly jejich výrobky zpracovány velmi podobně jako originál, takže jejich rozpoznání je často velmi náročné. Právě proto považujeme za nejdůležitější kupovat náplně do tiskáren výhradně z ověřených zdrojů.

Nejvýraznější rozdíl je možné vidět v kvalitě, která u padělaných kazet rozhodně neodpovídá vysokým standardům originálního výrobního materiálu. Producenti originálních náplní totiž investují nemalé částky do výzkumu a vývoje tisku a zpracování obrazu. Originální cartridge se totiž vyrábí v pečlivě kontrolovaných podmínkách, kde se nesmí nacházet žádné, ani ty nejjemnější částečky prachu, podobně jako je tomu u výroby čipu.

Jak rozlišit originální náplň od padělku

Například originální cartridge HP jsou označeny pečetí s unikátním kódem a vybavené několika bezpečnostními prvky, stejně jako je tomu u bankovek. Na obalu a kazetě se tedy může nacházet například bezpečnostní holografický štítek s logem. Díky tomu snadno odhalíte případné padělky. Ověření náplně si můžete udělat i online na stránkách výrobce HP prostřednictvím sériového čísla, které najdete na štítku.

Zkontrolovat pravost zakoupených náplní si můžete také pomocí čtečky QR kódu ve smartphonu. Stačí si naskenovat kód pečeti a po zobrazení potvrzovací stránky si můžete být jisti, že je vše v pořádku. V opačném případě jste narazili na padělanou náplň.

Proč se vyplatí vybrat si originální náplň

  • Padělané cartridge mají ve srovnání s originálem obsahujícím barvy do tiskárny HP mnohem nižší kapacitu. To znamená, že vytisknou podstatně méně, a dokonce i poškozují samotnou tiskárnu.
  • Pokud padělaná náplň poškodí tiskárnu, můžete přijít i o záruku. Tímto způsobem se původně levné falešné náplně v konečném důsledku mnohonásobně prodraží.
  • Výběrem originální náplně se vyhnete výrazně nízké kvalitě tisku, opakovaným pokusům o tisk kvůli chybným výtiskům, rychlému opotřebení tiskárny, či dokonce jejímu úplnému poškození.
  • Životnost vytištěných dokumentů u originálních náplní je ve srovnání s padělanými náplněmi mnohem delší.
  • Originální náplně nabízí méně odpadu díky bezplatné a jednoduché recyklaci. Na rozdíl od nich falešné kazety mohou poškozovat životní prostředí.