Jaký toner koupit: originální nebo neoriginální?

Tuto otázku si při shánění nového toneru pravděpodobně položil již téměř každý majitel tiskárny. Postoj výrobců tiskáren je jednoznačný. Doporučují nám používat pouze originální tonery. Je to ale jediné správné řešení nebo přichází v úvahu i jiné možnosti?

Originální toner je jistota, nevýhodou může být vyšší cena

O kvalitě originálních tonerů nemusíme vést žádné dlouhé debaty. Byly vyrobeny výrobcem tiskárny a jejich nazvěme to "receptura" byla přizpůsobena specifickým požadavkům zařízení. Kvalita tisku je tedy zaručena a bude vždy na vysoké úrovni. Od toneru můžete zároveň očekávat vždy stejnou výtěžnost. V neprospěch originálního toneru hovoří pouze příliš vysoká cena. Cena tiskáren přitom od 90. let klesla o více než polovinu, což se obecně o náplních do tiskáren říct nedá.

Stojí za úspěchem kompatibilních náplní vysoké marže výrobců tiskáren?

Špatné jazyky říkají, že filozofie podnikání výrobců tiskáren v mnohém připomíná výrobce holicích čepelek, kteří nabízejí základní zařízení za dotovanou cenu a pak vydělávají na náhradních hlavicích. Údajně jsou některé vybrané modely tiskáren dotované až pětinou prodejní ceny. Na druhou stranu, podle odhadů finančních analytiků, se obchodní marže na originální tonery a inkoustové náplně pohybují někde na úrovni 50 až 60 %. Jaká je skutečná pravda se ale pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože reálná čísla pochopitelně neprozradí žádný výrobce.

Za spory výrobců tiskáren a výrobců kompatibilních tonerů je třeba vidět zisky

I když několik výrobců tiskáren naznačuje nebo tvrdí, že vykazují přiměřený zisk nejen z prodeje tonerů a doplňkových komponentů, ale vydělávají peníze také na prodeji tiskáren, jisté pochybnosti však přece jen zůstávají. Naopak, o důležitosti spotřebního materiálu k tiskárnám z pohledu celkových příjmů není nejmenších pochyb. Zisk, který totiž dokážou generovat výrobci z prodeje spotřebního materiálu, je rozhodně zajímavý a stojí za pozornost.

Není proto divu, že mezi nimi a výrobci alternativních náplní panuje rivalita, či dokonce až jakási forma vzájemné nevraživosti. Pokud se na vše podíváme z pohledu zákazníka, nelze se divit ani tomu, že vyšší cena originálních náplní je důvodem nespokojenosti a hledání přijatelných alternativ. Neoriginální tonery přitom mohou být nejednou bez jakýchkoliv kompromisů tou správnou odpovědí. Pokud bychom se však přece jen vrátili na začátek, je třeba říci, že originální tonery jsou sázkou na jistotu a kvalitu, za kterou je třeba si ale připlatit.

Kompatibilní tonery? Ano, ale od prověřených výrobců a prodejců

Zatímco výrobci tiskáren logicky nechtějí změnit své postoje a nadále si stojí za svými tvrzeními, že dokumenty vytištěné kompatibilními náplněmi nejsou tak kvalitní jako u originálních tonerů, nezávislé testy říkají něco úplně jiného. Podle nich mezi originálními a kompatibilními tonery žádné podstatné kvalitativní rozdíly neexistují. Drtivá většina vytištěných dokumentů tak splňovala kritéria kvality, které byly minimálně srovnatelné s kvalitou výtisků z originálních náplní.

Samozřejmě i mezi kompatibilními tonery je třeba dělat rozdíly, protože i mezi nimi existují kvalitní a méně kvalitní alternativy. Pokud se ale rozhodnete pro alternativního výrobce kompatibilních náplní, který je držitelem uznávaných certifikátů ISO 9001, ISO 14001 nebo STMC, tak rozhodně neuděláte krok vedle. Kompatibilní tonery Vám nabídnou srovnatelnou kvalitu jako originální tonerové kazety, a mimo jiné díky nim můžete ušetřit zajímavé finanční prostředky.