Jak vybrat kancelářský papír?

Věnujete výběru papíru do tiskárny pozornost nebo to necháváte na náhodu a tisknete na papír, který Vám přijde v nákupním centru jako první pod ruku? Možná byste to měli změnit. Výběrem vhodného papíru můžete ovlivnit nejen kvalitu tisku, ale i náklady tisku a celkovou životnost tiskárny. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak správně vybrat kancelářský papír.

  

Obecně byste měli výběr papíru podřídit technologii tisku, kterou používá Vaše tiskárna. Jiné parametry má mít papír pro inkoustovou tiskárnu a jiné pro laserovou. Gramáž, jas, neprůhlednost (opacita), ale i textura papíru tak budou v konečném důsledku rozhodovat například o vhodnosti papíru pro barevný nebo černo-bílý tisk, nebo pak o vhodnosti pro velkokapacitní, kusový, jednostranný i oboustranný tisk.

Gramáž papíru

Gramáž (plošná hmotnost papíru g/m2) vyjadřuje hmotnost papíru s plochou 1 m2. Označuje se zkratkou gsm.

Jas papíru

Papír může mít různé odstíny bílé, která závisí na množství a typu optického zjasňovače použitého při jeho výrobě. Použitím různé bělosti papíru se dá dosáhnout diametrálně odlišných vizuálních efektů tisku. Tisk na papír s vysokou bělostí může zvýraznit jeho barevnost, ale čtení delších černo-bílých textových dokumentů vytištěných na takový papír by bylo pro oči příliš unavující. Jak vybrat kancelářský papír podle tohoto parametru? Obecně se za optimální bělost papíru považuje hodnota 113 (bělost měřená podle norem ISO, s vyšším obsahem UV záření).

Neprůhlednost (opacita)

Neprůhlednost papíru vypovídá o jeho vhodnosti pro oboustranný tisk. Čím je neprůhlednost papíru vyšší, tím méně prosvítá vytištěný text nebo obrázek na druhou stranu listu.

Jak vybrat kancelářský papír podle kvality papíru?

Při kancelářských papírech se v souvislosti s jejich kvalitou můžete setkat s označováním konkrétních typů papíru podle písmen.

Papír s označením A – disponuje nejvyšší kvalitou

Papír, jak napovídá jeho označení, splňuje ty nejnáročnější kritéria. Má přiměřenou gramáž, rovnoměrně vyhlazený povrch obou stran listu a proto se při používání tohoto typu papíru nesetkáte s rozpíjením inkoustu nebo jeho zasekáváním v tiskárně. Vhodný je pro jakýkoliv kvalitní tisk a obzvláště se doporučuje pro inkoustové tiskárny. V jeho neprospěch vypovídá jen vyšší pořizovací cena.

Papír s označením B – nabízí víc než jen standard

Parametry takto označeného kancelářského papíru jsou ideální pro oboustranný tisk barevných i černo-bílých dat a uplatní se i při velkokapacitním tisku. Takový papír můžete bez obav použit nejen do laserových, ale i do kvalitních inkoustových tiskáren. Používáním tohoto typu papíru ve Vašich tiskárnách předejdete jejich předčasnému opotřebení. Cena v tomto případě odpovídá kvalitě papíru. Jistou nevýhodou může být nevhodnost takového papíru pro rychlotisk.  

Papír s označením C – představuje běžnou kvalitu

Papír s tímto označením patří k nejlevnějším a nejběžněji používaným alternativám kancelářských papírů. Papír s takovými parametry je vhodný pro nízkokapacitní jednostránkový tisk. Uplatnění najde spíše v laserových tiskárnách, protože při inkoustovém tisku by mohlo docházet k rozpíjení.

Kancelářský papír si vybírejte, netiskněte na cokoliv

Za předpokladu, že se při výběru papíru budete řídit technologií tisku a kvalitou papíru, odpovědět na otázku jak vybrat kancelářský papír nemusí být až tak těžké. Všímejte si proto základních parametrů papíru, popřípadě sledujte informace na jeho obalu, které uvádějí, pro jaký typ tiskárny je daný kancelářský papír určený. Nezapomínejte, že výběrem vhodného papíru můžete dosáhnout vyšší kvality tisku a snížení opotřebení tiskárny.