Jak skladovat tonery a cartridge tak, aby vydržely co nejdéle?

Tonery a inkoustové cartridge patří do kategorie výrobků, které mají doporučenou expirační dobu. Přestože nejde o potraviny nebo léky, dodržování expirační doby, nebo pokud chcete "data spotřeby", je i při tomto spotřebním materiálu do tiskárny velmi důležité.

Použití tonerů a inkoustových náplní po expirační době může mít negativní vliv na kvalitu tisku, ale ničím výjimečným nemusí být ani mnohem komplikovanější poruchy tiskárny. Viník je v tomto případě jasný.

Působení času se dokáže podepsat na každém výrobku a výjimkou nejsou ani tonery nebo inkoustové cartridge. Především pak inkoustové náplně do tiskáren mohou časem měnit své fyzikální vlastnosti.

Z pohledu předcházení snižování kvality tonerového prášku v kazetách nebo inkoustu v inkoustových náplních nabírá na zvláštním významu skladování. Kvalita tonerů nebo inkoustových náplní tak může jít při nepříznivých podmínkách skladování rapidně dolů nebo naopak, při optimálním skladování si tento spotřební materiál během celé své expirační doby, a nejednou i po ní, může zachovat stejnou kvalitu.

Expirační doba je více méně stejná

Expirační doba se v případě tonerů a inkoustových náplní zpravidla shoduje se záruční dobou. Legislativa týkající se záruční doby hovoří jasnou řečí a na spotřební materiál do tiskáren se podobně jako na jiné výrobky vztahuje dvouletá záruční doba. Pokud je na obalu zboží, v popisu e-shopunebo v návodu k obsluze, uvedena jiná záruční doba, platí tato lhůta, ale podle platné legislativy nemůže být nikdy kratší než zmíněných 24 měsíců.

V praxi se tedy můžete nejčastěji setkat s dvouletou expirační dobou. Ničím neobvyklým nejsou ani inkoustové cartridge vybavené zakódovaným datem expirace. Tiskárna v případě takové náplně po překročení data expirace neumožní další tisk dokumentů a bude signalizovat potřebu výměny náplně. Většina tiskáren však zároveň ponechává uživateli tiskárny možnost spotřebovat tuto náplň a obejít avizovanou výměnu cartridge.

Datum expirace je důležité pro domácnosti i pro firmy

Při optimálním skladování mohou inkoustové cartridge nebo tonery klidně fungovat i po uvedené expirační době, ale vždy je lepší dbát na dodržování doporučené expirace. Proto by si při plánování nákupu tonerových kazet nebo inkoustových náplní do zásoby měly rozumně počínat především větší společnosti nebo firmy s vyšší frekvencí tisku a objednávat takový počet náplní, které dokáží v rámci expirační doby reálně použít.

V principu to samé platí i pro domácnosti, ale expirační dobu by měli mít na paměti zejména příležitostní uživatelé tiskáren, kteří tisknou pouze sporadicky. Při občasném používání tiskárny navíc nehrozí pouze překročení expirační doby náplně, ale také zaschnutí inkoustu v tiskárnách s inkoustovou technologií tisku. Prevencí zaschnutí inkoustu je vytištění zkušební stránky alespoň jednou za týden.

CDRmarket radí: Pravidelná údržba tiskárny má své opodstatnění – dokáže prodloužit životnost tiskárny.

Jak tedy skladovat tonery a inkoustové cartridge?

Skladování tonerů a inkoustových náplní nevyžaduje žádné speciální prostory ani podmínky. Tonery a inkoustové cartridge nemají rádi silné slunce a nadměrné teplo. Skladovat byste je proto měli v tmavší místnosti s teplotou od 15 do maximálně 24 °C. Náplně a tonery při skladování neumísťujte do blízkosti topných těles a nezapomínejte ani na dodržování vhodných podmínek při jejich přepravě. V zimě je nevystavujte dlouhodobému působení chladu a v létě je nenechávejte v rozpáleném autě.

Problémem pro tonery určené do laserových tiskáren, resp. pro tonerový prach, by mohla být nadměrná vlhkost, proto v místnosti, ve které bude uskladněn tento spotřební materiál, zajistěte optimální relativní vlhkost vzduchu. Za optimální vlhkost vzduchu se považuje rozmezí 40 - 60 %.

Přečtěte si také:

Došel toner nebo inkoustová náplň a nedokážete se zorientovat? Podívejte se, jak správně vybrat náplň.

Chcete snížit spotřebu tonerů a inkoustů doma nebo ve firmě? Nedávno jsme Vám přinesli praktické tipy pro snížení spotřeby tonerů a inkoustů.