Jak naplnit cartridge?

Snižování provozních nákladu tisku je prioritou mnohých uživatelů tiskáren. Možností, jak ušetřit, se nabízí více. Dnes ale potěšíme především majitelé inkoustových tiskáren, protože se podíváme na postup, jak naplnit cartridge v domácích podmínkách.

Opětovné naplnění cartridge samostatným inkoustem může být ideální odpovědí na zlevnění tisku. Důvod je přitom prozaický. Ten stejný cartridge totiž můžete naplňovat, dokud nedojde k jeho opotřebení nebo kvalita tisku přestane odpovídat Vašim požadavkům. V podstatě při dodržování správného postupu naplnění budete moci cartridge použít 4 až 6 krát. Několikanásobné naplnění stejného cartridge je levnější alternativou inkoustové náplně, v konečném důsledku přinese skutečně zajímavou finanční úsporu, která by při snahách o efektivní snižování nákladů rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí.

Naplnění cartridge neodkládejte

Obecně se doporučuje doplnit cartridge v dostatečném předstihu. V praxi to znamená, že byste měli reagovat už tehdy, když inkoustová tiskárna signalizuje 10 až 20% hodnoty inkoustu. Vyhnete se pozdějším zbytečným komplikacím. V důsledku kompletního spotřebování inkoustu by totiž v tryskách mohlo dojít k jeho úplnému zaschnutí.

S tímto problémem se ale můžete střetnout i při nepravidelném a méně častém používání tiskárny. Předejdete tomu tak, že minimálně jednou týdně spustíte funkci čištění trysek, popřípadě vytisknete zkušební stránku alespoň s minimálním procentuálním pokrytím. Pokud už k zaschnutí inkoustu přece jenom z nějakého důvodu došlo, pomoct by mohlo několikaminutové ponoření zaschnutých trysek do teplé vody. Pokud se teplá voda při odstraňování zaschnutého inkoustu ukáže jako neúčinná, zkuste použít líh. V obou případech ale trysky po rozpuštění inkoustu osušte jemným bavlněným hadříkem a po vložení cartridge do tiskárny spusťte funkci čištění trysek.

Jak naplnit černý cartridge?

Před samotným plněním si připravte všechny pomůcky tak, abyste je měli po ruce. Potřebovat budete samostatný černý inkoust, injekční stříkačku a kvůli manipulaci s inkoustem se doporučuje použít i jednorázové rukavice. Pokud se chystáte černé nebo barevné cartridge plnit pravidelněji, možná bude vhodné si obstarat speciální plnící držák, který Vám může manipulaci s cartridgí výrazně ulehčit. Držák ale není nevyhnutelnou podmínkou a plnění cartridge můžete spolehlivě zvládnout i bez této pomůcky. Pojďme se teda podívat, jak naplnit cartridge.

Při výběru cartridge nebo pak při následném plnění postupujte s přiměřenou opatrností. Především se rukama nedotýkejte trysek. Cartridge umístěte do zmíněného připraveného držáku nebo ho opatrně položte na stůl hlavou dolů. Na spodní části zad cartridge najdete po odlepení nálepky místo určené k plnění. Za tímto otvorem se nachází houba, kterou bude potřeba napustit samostatným inkoustem.

Teď můžou přijít na řadu rukavice, injekční stříkačka a černý inkoust. Nasaďte si rukavice a do injekční stříkačky podle velikosti náplně cartridge nebo zůstatku inkoustu nacházejícího se v něm naberte potřebné množství samostatného inkoustu. Pokud má například cartridge kapacitu náplně 10 ml, tak poprvé bude stačit 5 až 7 ml. Tento obsah pomaličku vstřikujte do houby. V případě potřeby postup opakujte, dokud houba inkoustem úplně nenasákne. Dávejte si ale pozor, abyste to s inkoustem nepřehnali. Cartridge nepřeplňte, protože by Vám přebytečný inkoust mohl vytéct do tiskárny.

Po naplnění cartridge přelepte otvor na plnění nálepkou a pro jistotu ho v poloze, ve které byl vložený do tiskárny, nechte ještě několik minut ležet na stole. Budete mít jistotu, že inkoust z cartridge nevytéká. Zároveň tím předejdete případnému poškození tiskárny. Pokud bude vše v pořádku, můžete cartridge nainstalovat do tiskárny a spustit čisticí proces.

Jak naplnit barevný cartridge?

Postup při plnění barevných cartridgí je v podstatě stejný snad jen s tím rozdílem, že v tomto případě budete muset plnit více inkoustů a dát přitom pozor na uspořádání jednotlivých barev. Kromě toho Vám při plnění komor cartridge doporučujeme používat více injekčních stříkaček. Zabráníte tak nežádoucímu směšování barev.

Plnění cartridge stojí za trochu námahy

Plnění cartridge černým nebo barevným inkoustem je možná náročnější, ale určitě se vyplatí. Není to příliš náročný způsob, zvládne ho každý a konečný efekt dokáže příjemně překvapit. Náklady na tisk tak můžou být díky plnění a samostatným inkoustům několikanásobně nižší.