Došel mi toner. Co teď?

Pokud Vaše laserová tiskárna hlásí, že jí došel toner, nezbývá nic jiného, než se podívat po nové kazetě. Výměna toneru je poměrně jednoduchá záležitost, ale o výběru toneru se to už říct nedá, protože na trhu je široká nabídka tonerových kazet. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se v nich vyznat a jaký spotřební materiál nakonec možná ještě budete muset vyměnit.

Pokud disponujete některým modelem LED nebo laserové tiskárny značky Samsung, Brother, OKI a HP, může Vaše tiskárna kromě prázdného toneru signalizovat i výměnu tiskového válce.

Tiskový válec sice neobsahuje žádnou náplň, ale i přesto je důležitou součástí tiskárny, jelikož umožňuje elektrostatické nanášení toneru na papír, kdy je tiskárnou pomocí tlaku a vysoké teploty následně zafixovaný. Jeho živnost je ale vyšší než životnost toneru. Tiskový válec obvykle zvládne nanést toner na až 30 000 tištěných stran.

Tento spotřební materiál byste ale měli vyměnit, i když Vaše tiskárna ještě nehlásí tuto nutnost. Neklamným znakem opotřebení tiskového válce je snížená kvalita tisku, kterou je možné už pozorovat při letmém pohledu na tištěný dokument. Obecně se doporučuje vyměnit ho při instalaci každého třetího toneru. Někdy se ale může stát, že k opotřebení tiskového válce a vyprázdnění kazety s tonerem dojde současně, pak budete muset vyměnit oba komponenty.

Pokud vytištěné dokumenty disponují potřebnou kvalitou a tiskový válec nevykazuje známky opotřebení, vyměňte jen tonerovou kazetu. Při výběru máte v podstatě dvě možnosti. Můžete si vybrat originální toner nebo alternativní.

Originální toner

Výběr originálního toneru je sázka na jistotu. Originální toner je totiž vyrobený přímo výrobcem tiskárny a jeho složení je na míru šité právě pro Vaši tiskárnu. Po originálním toneru sáhněte vždy, když potřebujete vysokou kvalitu tisku, která je v případě takové náplně vždy zaručená.

Používání originálního toneru je také nevyhnutelnou podmínkou při uplatňování záruční reklamace. Nevýhodou originálních tonerů je vyšší cena, protože kromě kvality platíte za značku a související marketing. Originální toner je označený logem výrobce, je umístněno nejen na obalu výrobku, ale i přímo na toneru.

Alternativní toner

Cena neoriginálních tonerových kazet je podstatně přijatelnější, proto je takový toner dobrou volbou pro ty uživatele tiskáren, kteří chtějí hlavně ušetřit. Nejde přitom o žádnou bezvýznamnou položku. Používáním takových tonerů si můžete snížit náklady tisku až o 50% nebo 75%.

Alternativní toner není vyráběný výrobcem Vaší tiskárny. Můžete se tedy setkat s různými varováními od výrobců tiskárny, kteří upozorňují na možnost poškození tiskárny a ztrátu záruky při používání alternativních náplní. Nic to ale nemění na faktu, že nákup kvalitních alternativních tonerů nebo tiskových válců od renomovaného prodejce zajistí plnohodnotný a kvalitní tisk a eliminuje riziko poškození tiskárny na minimum.  

Výběru věnujte dostatek času a pozornost

Nejen při výběru alternativního toneru, ale obecně i při výběru veškerých náplní nakupujte od společností, které se zaměřují na prodej spotřebního materiálu a věnují se mu dlouho. Pozor na společnosti, které tonery prodávají při úplně jiném sortimentu, obvykle nedokážou poskytnout odborné poradenství, nabídnout bohatý výběr, rychlé dodání a nejednou i přiměřenou kvalitu.