Dopřejte vám i vaší tiskárně bezpečný tisk

Že je důležité mít zabezpečený počítač pomocí antivirových programů a firmwarů je už známá věc. V dnešní době jsou kybernetické útoky či krádeže dat častým tématem nejen u velkých firem, ale i u jednotlivců. Ale co vaše tiskárna? Spousta z nás si ještě pořád neuvědomuje, že se tyto útoky a krádeže všelijakých podvodníků týkají nejen dat z počítačů, ale i tiskáren. Že vám to přijde zbytečné řešit? Zde jsou důvody proč byste to neměli brát na lehkou váhu a rady, jak únikům vašich dat předcházet.

Pokud máte velkou firmu, můžou vaše data zajímat například "šikovné" hackery, kteří po vás budou následně požadovat výkupné, pokud budete chtít vaše data získat zpět. Další, koho by mohli vaše data zajímat, je vaše konkurence či dokonce vaši vlastní zaměstnanci. Proč zrovna konkurence? Jednoduché. Buď chtějí znát vaše firemní plány, projít si smlouvy s vašimi klienty a případně vám je přebrat, nebo ukrást vaše originální nápady. K datům se dá dostat díky bezdrátovým připojením, kterých v dnešní moderní době využívá již spousta tiskáren, proto těchto útoků stále přibývá.

1. Zabezpečení tiskárny proti fyzickým krádežím

Teď tedy víte, že krádež může být spáchána na dálku, ale i fyzicky.

Jak můžete předejít těm fyzickým?

  • Uzamkněte tiskárnu nepovolaným osobám - Máte možnost dopřát vaší tiskárně takové privilegium a věnovat ji samostatnou uzamykatelnou místnost? Toto řešení může být efektivní pouze v případě, pokud tiskárnu používá minimum zaměstnanců. Pokud by bylo zaměstnanců více a každý by tiskárnu potřeboval používat častěji, nebylo by pro nikoho střídání klíčů od místnosti s tiskárnou příliš pohodlné, nebo by mělo klíče už mnoho lidí a ztrácelo by to ten efekt. Klíče by měl každý a vy byste mohli ztratit přehled o tom, kdo všechno tiskárnu využívá.

  • Zabezpečte tisk pomocí NFC karty - Tyto identifikační karty s NFC (bezdrátová technologie umožňující rychlou a zabezpečenou komunikaci na vzdálenost do 4 cm) jsou skvělým řešením nejen proto, že se jimi pro vstup do rozhraní tiskárny musíte prokázat a popřípadě zadat PIN kód, ale také díky tomuto řešení nehrozí, že by vytištěné dokumenty ležely v tiskárně delší dobu, než je někdo posbírá, jelikož to by byla pro zloděje velmi snadná kořist. Pro každý tisk totiž musíte k tiskárně dojít a přiložit NFC kartu a to už si na vaše tiskoviny jistě počkáte a rovnou vyndáte.

Tip: V našem sortimentu najdete také PVC karty a tiskárny karet.

  • Pozor na USB porty (Keyloggery) - Většina stolních tiskáren nebo multifunkcí disponuje USB připojením a proto ji ta vaše nejspíš bude mít také. V tomto případě si dávejte velký pozor na připojené USB flash disky vašich zaměstnanců. Pokud je nechají vložené do portu delší dobu, mohou používat hardwarový keylogger (malé USB zařízení, které slouží zejména ke skrytému sledování činnosti či zjišťování hesel) a pomocí něj sledovat vaši momentální tiskovou aktivitu.

  • Prověřujte si servisní techniky - Pokud máte již své ověřené servisní techniky, využívejte raději služby pouze od těch, kterým můžete na 100% důvěřovat. Mohli byste totiž narazit na podvodníky, kteří by si mohli odnést váš hard disk rovnou z tiskárny a to určitě nechcete. Proti krádeži hard disku je ale také možné se bránit a to tím, že bude šifrovaný a přístup na ovládací panel poskytnete pouze konkrétním uživatelům a to po přiložení výše zmíněné NFC karty k NFC čtečce tiskárny. 

2. Zabezpečení tiskárny proti kybernetickým útokům

Proč by hackeři chtěli krást data zrovna z tiskárny? Právě proto, že zabezpečení tiskáren spousta firem a lidí podceňuje, nebo neví, že by je mělo zajímat, takže je to pro ně mnohdy lákavější.

Co udělat pro to, aby se vás kybernetické útoky netýkaly?

  • Dostatečně zabezpečte vaši síť - Jedna z nejčastějších chyb. A přitom stačí poprosit pověřenou osobu nebo IT specialistu, aby se na tato zabezpečení tiskáren více zaměřil.
  • Nainstalujte antivirový program - Pokud má vaše tiskárna nebo multifunkce připojení k internetu a chystáte se nebo tisknete cokoliv pomocí přímého tisku z webových stránek, tak vám podobně jako u počítače hrozí, že se například do vaší laserové tiskárny dostane nezvaný host - malware. Nainstalování antivirového programu do vaší tiskárny bychom vám tedy v tomto případě určitě doporučili.
  • Zaveďte tiskový server - Využíváte ve vaší kanceláři nebo firmě více tiskáren? Tiskový server disponuje ochrannými prvky a dokáže zjistit případné problémy vašich tiskáren. Pokud tiskový server tak nastavíte, může dokonce zabránit tisku citlivých dokumentů po pracovní době nebo ze vzdálených zdrojů.

3. Znát firemní bezpečnostní politiku se vyplácí

  • Pořádně své zaměstnance zaškolte - Zajistíte si tak, že budou vaši zaměstnanci znát bezpečnostní postupy a tak je nepřekvapí žádné podezřelé aktivity na vašich tiskárnách. Budou totiž vědět jak se zachovat a jak postupovat při řešení jakéhokoliv problému s bezpečností tisku.

  • Provádějte pravidelné bezpečnostní kontroly - I když vaše zaměstnance správně zaškolíte, přesto nemůžete mít nikdy jistotu, že budou veškeré bezpečnostní podmínky tiskáren dodržovat. Proto raději kontrolujte, jak s tiskárnami zacházejí. Samozřejmě se ale zaměřte také na IT oddělení, pokud nějaké máte, zda provádějí pravidelné aktualizace a že kontrolují i jiné bezpečnostní hrozby.

4. Volba tiskáren s kvalitním zabezpečením

Pokud si pořizujete novou tiskárnu tak si ověřte, že disponuje i pořádnými bezpečnostními funkcemi (ověřování integrity bootovacího kódu, ověření digitálního podpisu firmwaru a využití moderních protokolů pro šifrovanou komunikaci po síti). Někteří výrobci tiskáren se totiž na bezpečnostní funkce moc nezaměřují a někteří naopak velmi detailně.

 

 

Sára z CDRmarket