Co je to cartridge?

V dnešní době už asi všichni víme, že cartridge je inkoustová náplň do tiskárny. Jaké ale existují druhy, není už všem známo. Zajímá Vás jak funguje inkoustový tisk nebo rozdíly v inkoustových cartridgích? Co je to tisková hlava a k čemu slouží? Vše se dozvíte v tomto článku.

Dvě základní kategorie inkoustových náplní:

 

na bázi barviva - skládají se z barviv, které se rozpouštějí v kapalině

na bázi pigmentu -používají ultra jemný prášek, který je rozptýlen v kapalině


Technologie tisku inkoustové tiskárny


Při tisku se náplň na papír rozstřikuje malými kapkami za pomoci elektrických impulsů. Tyto kapky pak vytvoří konečný tisk.


Cartridge se vyrábí ve dvou základních variantách                                                                           


 

Cartridge s tiskovou hlavou

Cartridge bez tiskové hlavy

                                                                            

Co je to tisková hlava?                      


 

 

 

 

 

Tisková hlava je vlastně médium, které přenáší inkoust na papír.

 

Jednorázová tisková hlava vs. Pevná tisková hlava


Cartridge, které mají tiskovou hlavu, se dají obecně nazvat jako cartridge s jednorázovou tiskovou hlavou. S každou cartridgí vyměníme i tiskovou hlavu, tím pádem se nemusíme o nic starat. Cartidge, které nemají tiskovou hlavu, jsou do tiskáren, kde je již tisková hlava zabudovaná, tedy pevná tisková hlava. Tyto cartridge se nasazují na tiskovou hlavu jako zásobníky.

Rozdíly mezi Jednorázovou tiskovou hlavou a pevnou tiskovou hlavou


Zásadní rozdíl mezi cartridgí s tiskovou hlavou a cartridgí bez tiskové hlavy je cena. Cartridge s jednorázovou tiskovou hlavou jsou o poznání dražší. V případě, že se podíváme na ceny tiskáren, pořizovací cena tiskárny bez zabudované tiskové hlavy je nižší. Nevýhoda je, že barevná cartridge s tiskovou hlavou je provedená v trio verzi, což znamená, že zásobník obsahuje všechny tři barvy dohromady. Pokud vám dojde jedna barva, už s touto cartridgí nic nevytisknete. Barevné cartridge bez tiskové hlavy se prodávají jednotlivě, což znamená, že každá barva má svůj samostatný zásobník. V případě, že vám dojde konkrétní barva, stačí ji vyměnit za novou. Problém nastává až v okamžiku, kdy se porouchá zabudovaná tisková hlava. U některých typů tiskáren jde vyměnit, ale není tomu tak u všech. V tom případě nezbývá nic jiného, než pořídit novou tiskárnu.

HP č.652 XL barevná kompatibilní cartridge
Canon CLI-526 Bk, C, M, Y + PGI-525Bk
HP č.652 XL F6V24AE barevná kompatibilní cartridge

Canon CLI-526 + PGI-525Bk kompatibilní cartridge