3.díl - Letní fotospeciál - Náplně

 Poslední a neméně důležitá věc, kterou je třeba vědět a řešit při tisknutí fotek, jsou náplně do tiskárny. Připomeneme si proto důležitá fakta a vlastnosti jednotlivých náplní, podíváme se na nekalé praktiky některých prodejců, naučíme se poznat kvalitního prodejce kompatibilních náplní a navíc se podíváme, kolik můžeme ušetřit i při domácím tisku fotografií. A pokud tento článek dočtete až dokonce, čeká vás ještě malé překvapení, které jsme avizovali v předchozím díle :).

Rozdíly v náplních


Na našem trhu máte možnost volby. Zda si vyberete kompatibilní náplně nebo originální náplně, je už jen na vás. Všeobecně Kompatibilní toner i kompatibilní cartridge není vyrobena stejným výrobcem jako tiskárna. Originál oproti tomu je vyroben přímo výrobcem vaší tiskárny. Hlavním rozdílem mezi originální a kompatibilní náplní je cena. Kompatibilní náplně jsou levnější než náplně originální. Kvalita je ale velmi podobná, ne-li stejná. V dnešní době už jsou rozdíly opravdu minimální.

Strategie výrobců tiskáren


Výrobci tiskáren prodávají své tiskárny většinou za výrobní ceny, nebo jsou schopni prodej některé tiskárny i dotovat. Tuto strategii následně promítají do ceny originální náplně, která několikanásobně převyšuje výrobní náklady. Proto se výrobcům originálních náplní vyplatí vychovávat své spotřebitele a investovat do různých kampaní "proti kompatibilním náplním".Nekvalitní náplň nebo prodejce?

Zákazníci, kteří jsou zvyklí nakupovat pouze kompatibilní náplně, se určitě již někdy nechali napálit "velmi výhodným nákupem" nebo nekvalitní náplní, která jim "odepsala" celou tiskárnu. Pokud jste se rozhodli pro koupi neoriginálních náplní, dávejte si pozor, kde je kupujete. Prodejce, který vám bude nabízet kompatibilní náplně za opravdu neuvěřitelně výhodnou cenu oproti konkurenci, je už na první pohled dost pochybný. Tito prodejci pak kazí jméno kompatibilním náplním a celkově vzbuzují v lidech nedůvěru poohlížet se po cenově dostupnějších variantách.

Čtyři zaručené tipy, jak se vyvarovat špatnému nákupu kompatibilních náplní


Pokud se budete držet těchto čtyř bodů, pravděpodobnost, že špatně nakoupíte se minimalizuje.


pokud se chystáte nakoupit neoriginální náplně, nejjednodušší cesta jak se dozvědět o kvalitě náplní jsou recenze. Skoro každý internetový obchod má recenze někde na internetu dostupné a proto neváhejte a čtěte.
1. Recenze na internetu napoví

2. Bezpečnostní listy

Každý prodejce kompatibilních náplní musí mít podle zákona Bezpečnostní listy, které musí být volně k nahlédnutí každému zákazníkovi.

3. Certifikáty kvality ISO 

(ISO- International Organization for Standardization – mezinárodní organizace zabývající se tvorbou norem)

Například u našich kompatibilních náplní můžete najít ISO 9001 a ISO 14001. Což v praxi znamená, že systém řízení podniku je uspořádán tak, že splňuje požadavky této normy a existuje vysoká záruka stálosti kvality našich výrobků a služeb - ISO 9001. ISO 14001 určuje požadavky na chování k životnímu prostředí. Tímto certifikátem naše firma garantuje, že výrobu máme z hlediska ohrožení životního prostředí pod kontrolou a výrobky nejsou zhotoveny na úkor okolní přírody.

4. Záruka v případě problému

Před nákupem kompatibilních náplní je dobré vědět, zda vám v případě problémů se zakoupenými náplněmi prodejce poskytuje nějakou záruku. V dnešní době je každý kvalitní prodejce kompatibilních náplní pojištěn pro případy, které se můžou používáním neoriginálních cartridgí vyskytnout. Pokud se tiskárna poškodí při používání neoriginální náplně, měl by kvalitní prodejce zajistit opravu kompletně na své náklady.