2.díl - Letní fotospeciál - Fotopapír

Na trhu naleznete opravdu široký výběr fotopapírů. Vybrat fotopapír, který bude do vaší tiskárny ten nejlepší, je tak moc individuální záležitost a nezáleží jenom na tom, kdo vám co doporučí, ale také na vaší spokojenosti s výsledkem vytisknuté fotografie.

Buďte trpěliví


Každý uživatel má jiné nároky a podle toho si také fotopapír vždy vybírá. Nebuďte zklamaní, když vám tiskárna netiskne hezké fotky, s největší pravděpodobností je to způsobené fotopapírem. Pokud se snažíte fotky tisknout poprvé, je lepší si vyzkoušet různé druhy fotopapírů, aby jste měli porovnání a nakonec si dokázali vybrat ten nejlepší pro vaše potřeby. Jak si vybrat fotopapír a na čem při výběru záleží se dozvíte právě teď.

Sledujte vlastnosti papíru


Váš výběr fotopapíru by měl jednoznačně začít s průzkumem trhu, podle čeho se orientovat a jak vybrat pro vás ten nejvhodnější fotopapír?


Každá tiskárna má uvedenou maximální gramáž papíru, na který můžete tisknout. Pokud tuto maximální gramáž nedodržíte, můžete si tiskárnu rozbít. Fotopapíry se vyrábí v rozmezí 50g/m
- 300 g/m2.1. Gramáž

2. Typ tiskárny

Tiskárny se liší podle technologie tisku a s tím souvisí i výběr fotopapíru. Na každou tiskárnu se používá jiný fotopapír. V žádném případě nezkoušejte s laserovou tiskárnou tisknout na inkoustový fotopapír nebo naopak. I tímto si můžete tiskárnu zničit.

3. Formát fotopapíru

Nejčastější formáty papíru na tisk fotek, se stále považují klasické, dobře známé formáty 10x15 cm a 13x18 cm. Do obliby se také dostaly papíry formátu A4, ale seženete i fotopapíry formátu A3.

Jedna malá specialitka přišla od HP, se jménem Social Media Snapshots, papír má rozměry 10x13 a je to vlastně taková napodobenina, v dnešní době opět populárních, polaroidových fotek.

 Fotopapíry v praxi


Výrobci tiskáren většinou doporučují fotopapír přímo ke konkrétnímu modelu tiskárny, ale pokud vám volba výrobců nevyhovuje, zkuste se poohlédnout po jiné variantě fotopapíru. Vyzkoušejte změnit gramáž nebo alternativní značku fotopapíru, někdy pomůže i formát fotografie. Tiskárny, na kterých můžete fotky tisknout, jsme si přiblížili v minulém díle a toto téma s předešlým úzce souvisí. U termosublimační tiskárny si fotopapíry vybírat nemůžete, prostě koupíte sadu určenou pro vaší tiskárnu.

 

Sada fotopapírů a fólií Canon KP108IN pro termosublimační fototiskárny Canon

 

U inkoustových tiskáren, ale i u tiskáren laserových, je výběr opravdu široký. Nejčastěji se pro tisk fotografií používá gramáž fotopapíru od 200g/m2do 300g/m2.

POZOR:V případě, že chcete s fotopapíry opravdu experimentovat, nezkoušejte kombinovat konkurenční značky náplní a papírů. Zejména se to týká kombinování fotopapírů a náplní značek Canon a HP.  Tyto dvě značky mají naprosto odlišnou strukturu a vlastnosti fotopapírů a výsledek  vašeho tiskařského experimentu by vám mohl i poškodit tiskárnu.