1.díl - Letní fotospeciál - tiskárny na tisk fotek

 

Máte doma v počítači, nebo fotoaparátu spoustu fotek, které byste rádi na papíře? Připravili jsme pro vás třídílný seriál, ve kterém vás postupně seznámíme s možnostmi, které se vám naskýtají při tisku fotografií z pohodlí domova.


Technologie tiskuV případě, že se chystáte fotky tisknout doma na své tiskárně, doporučujeme si s fotkami trochu pohrát a upravit je. Nikdo není dokonalý a naše fotky jsou toho důkazem. Pokud fotka nemá ten správný šmrnc, jako reálná předloha, není nic jednoduššího než lehká úprava v programu na editaci fotek. Zvládnete to, i když nejste žádný profík a nemusíte ani kupovat drahé profesionální programy. Existují totiž jednoduché programy na úpravu fotek, které jsou dostupné on-line, bez stahování. Chvilka strávená ve fotoeditoru změní vaše fotky v umělecká díla, která se budou tisknout skoro sama :).


Technologie tisku je pro tisk fotek nejdůležitější faktor, který má na vaše fotky opravdu hodně velký vliv. Pojďme se tedy podívat jednotlivým tiskárnám na zoubek.

Laserová tiskárna

Laser je ze všech technologií tisku asi nejméně vhodný. Říkáte si proč? Je to jednoduché, představte si, že malujete obraz křídami. Obraz bude určitě vskutku krásný, ale křídy, které obsahují pevné částečky, vám nevytvoří tak skvělou hloubku barev a detailů, jako když budete malovat štětcem. To platí i u laserové tiskárny, protože toner je pevný prášek, který se pouze zapéká na papír, výsledná fotografie proto vypadá trochu ploše, ale pokud nejste zrovna náročnější povahy nebo profesionální fotograf, který plánuje výstavu v galerii, fotky z laseru vám udělají dobrou službu.


 Kompatibilní tonery za skvělé ceny
-zde-

 

 

Termosublimační tiskárny fungují na principu sublimace (změna skupenství z pevného na plynné bez kapalného mezistupně). Barva je nanesená na celofánové pásce v celé šířce papíru. Tisková hlava zahřeje pásku a tím barva změní skupenství a obtiskne se na papír. Jakmile se barva přenese na papír, změní se zpět do pevného skupenství. Barvy se přes sebe potupně navrstvují a tím vytváří jedinečnou hloubku, která vytváří na pohled opravdu kvalitní tisk. Tiskne se na speciální papír, který je dodáván spolu s barvící fólií. Při tisku se vždy barvící fólie znehodnotí a proto se pro každý tisk používá fólie nová. Termosublimační tiskárny jsou určeny přímo na tisk fotografií. Výhody této tiskárny jsou vidět i na první pohled. Již zmíněná skvělá hloubka barev, UV ochrana nebo dlouhá životnost fotky. Horší už je ovšem výběr spotřebního materiálu. Nemáte v tomto případě moc na výběr. Buď se dokážete přizpůsobit na jediný formát fotografie, který jde na termosublimační tiskárně vytisknout a zaplatit vyšší částku za náplně a speciální papír, nebo si termosublimační tiskárnu jednoduše nepořídíte. 

 


Inkoustová tiskárna

Inkoustové tiskárny nabízí hned po termosublimační tiskárně velmi kvalitní fotky. Záleží ovšem taky na počtu barevných náplní, s kterými tiskárna tiskne. Čím více jednotlivých barevných cartridgí, tím lepší fotky s tiskárnou vytisknete. Výhody inkoustové tiskárny jsou viditelné jak po technické stránce, tak i po vizuální stránce. Můžete volit různé velikosti fotopapíru, tisk je kvalitní, fotky vypadají krásně a navíc všichni výrobci inkoustových tiskáren počítají s možností tisku přímo z fotoaparátu nebo z mobilu. Pokud si budete tiskárnu teprve pořizovat, můžete si vybrat fototiskárnu, která je určena pouze na fotky nebo koupit rovnou multifunkční inkoustovou tiskárnu, se kterou můžete nejenom tisknout fotky a dokumenty, ale také kopírovat a skenovat. Nevýhodou tisku fotek na inkoustové tiskárně ovšem je fakt, že fotka nemá žádnou ochranu, jako má z termosublimační tiskárny. Ale na rozdíl od termosublimační tiskárny, vyjde domácí inkoustový tisk fotek levněji.


 Kompatibilní cartridge za skvělé ceny
-zde-